Tony Blair püüdis pidurit tõmmata

17. juuli 2017, 06:45
Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise kõneluste avavoor 19. juunil
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170717/NEWS/170719798/AR/0/AR-170719798.jpg
Ainult tellijale

Suurbritannia endine peaminister Tony Blair püüdis täna Brüsselis jätkuvate Brexiti kõneluste eel veel pidurit tõmmata, kuid protsess läheb edasi.

Täna algab kõneluste teine voor. Kell tiksub, tuletas läinud nädalal meelde ELi pealäbirääkija Michel Barnier. Juba kolm kuud on möödas päevast, mil Suurbritannia peaminister Theresa May kella käima lükkas, kuid Suurbritannia valitsuses pole ikka veel ei selget ühispositsiooni ega ka kindlust, et viimastel valimistel nõrgestatud peaministril on vajalik toetus. 

Läinud nädal lõppes siiski õrna optimismiga – nael tugevnes, kui Suurbritannia valitsus esimest korda kirjalikus vormis möönis, et jah, neil tuleb liidust lahkumisel arve tasuda. Vaid paar päeva varem oli välisminister Boris Johnson öelnud, et Suurbritannia vilistab Brüsseli taoliste nõudmiste peale. Nüüd möönis Brexiti minister David Davis Suurbritannia parlamendile, et riik tunnistab kohustust, vahendas Bloomberg. 

Uue kõnelustevooru eel on see konstruktiivne toon. Nael tugevnes reedel 1,1% 1,3083 dollarile, mis on 10 kuu tugevaim näit.

Ilma piisava edenemiseta lahkumisarve ja veel paari kõige pakilisema küsimuse aruteludega ei saa alata kõnelused Suurbritannia ja ELi suhetest Brexiti järel. 

Mõju on negatiivne

Suurbritannia ettevõtetele on Brexiti kõnelused keeruline aeg. Nädala lõpus avaldas Suurbritannia tööandjate organisatsioon CBI juuni lõpus-juuli alguses tehtud küsitluse tulemused, kus 42% vastanud ettevõtetest tunnistas, et Brexit on nende investeerimisotsuseid juba mõjutanud ja 98 protsendil oli mõju negatiivne. Enamik on saanud siiski oma plaanidega edasi minna, kuid suurim mure on ikkagi see, milliseks kujuneb Suurbritannia suhe Euroopa Liiduga pärast liidust lahkumist. Eriti kardetakse võimalust, et kõnelused katkevad ilma kokkuleppeta.

"See oleks päris katastroofiline," ütles ajalehele Financial Times Suurbritannia keemiatööstuse assotsiatsiooni juhti Steve Elliott.

Ebakindlust ja määramatust püütakse ületada mitmel moel – reedel teatas Suurbritannia lennufirma EasyJet, et loob Austriasse tütarfirma EasyJet Europe. See samm võimaldab Euroopa liinidel lendamist jätkata ka siis, kui Suurbritannial ei õnnestu Euroopa Liidu avatud taeva kokkuleppes jätkata. Pooled EasyJeti kliendid alustavad lende Euroopa Liidust, mistõttu Brexit mõjutab EasyJetti lennufirmadest kõige rohkem.

Konkurent Ryanair hoiatas Euroopa Parlamendi kuulamistel samuti, et Brexit võib halvimal juhul katkestada Suurbritannia kõik rahvusvahelised lennud.

Pea iga päev toob uudiseid finantssektori plaanidest oma töötajaid Brexiti järel Londonist mujale Euroopasse üle viia. Suurim võitja on Frankfurt, mille on juba valinud Euroopa peakorteriks teiste seas Nomura Holdings ja Daiwa Securities. Sarnast otsust kaaluvad Citigroup, Goldman Sachs ja Morgan Stanley, et kindlustada juurdepääs ELi ühisturule, kirjutas Bloomberg. 

Eriti aktiivselt püüab Brexitit Suurbritannia nõrgestamiseks ära kasutada Prantsusmaa, väidab Londoni finantskeskuse Brexiti eriesindaja Jeremy Browne, kelle kokkuvõte Prantsusmaa visiidist meediasse lekkis. "Kõik riigid on valmis Brexitist tekkivaid võimalusi ära kasutama, mis on mõistlik, kuid prantslased lähevad veel kaugemale. Nad keelduvad partnerluse mudelist Suurbritanniaga ja rõõmustavad arengutest, mis kahjustavad London City't, isegi kui Pariis ise sellest ei võida," tsiteeris Browne'i kokkuvõtet Mail on Sunday.

Pariisi kasuks on praegu otsustanud näiteks HSBC Holdings Plc. President Emmanuel Macroni valitsus plaanib ekstra muudatusi majandus- ja maksupoliitikas, et tõsta Prantsusmaa atraktiivsust. Finantsteenused ja sellega seotud alad moodustavad 12% Suurbritannia SKPst.

Blairi kinnitamata väited

Läinud nädala lõpus tuli Suurbritannia endine peaminister Tony Blair välja väitega, et Emmanuel Macroni valimine Prantsusmaa presidendiks on Euroopa Liidus loonud reaalse muudatuste võimaluse, mistõttu Suurbritannia võiks kaaluda ka varianti, et uuenenud liidust ei lahkuta. Blair väitis BBC raadiole, et mitmetes ELi liikmesriikides on valmisolek piirata töötajate vaba liikumist Euroopa Liidus, mis oli brittide jaoks peamine põhjus hääletada liidust lahkumise poolt. Blairi sõnul selgus see eravestlustest Euroopa liidritega, kuid täpsemaid detaile ta ei avaldanud.

Blairi mõte ei leidnud toetust isegi ta enda parteis. Tööpartei tänane juht Jeremy Corbyn ütles, et partei respekteerib mulluse referendumi tulemust ning on veendunud, et läbirääkimistel suudetakse leida Suurbritanniale kasulik kompromiss. "Ausalt öeldes paistab, et härra Blair pole õieti kuulanud, millest inimesed kõrtsides ja klubides ja kooliväraval räägivad," ütles Corbyn AP vahendusel. "Enamus brittidest hääletas EList lahkumise poolt. Ning parlament – s.h Tööpartei – andis rohelise tule lahkumisprotsessi käivitamiseks."

Samal ajal mandril

Samal ajal üritab ülejäänud Euroopa Liit üksmeelt hoida ja uuesti käima saada Saksamaa ja Prantsusmaa "mootorit".

Läinud nädalal toimus Saksamaa ja Prantsusmaa valitsuse järjekordne ühisistung, kus arutati muu hulgas maksude harmoneerimist ja kaitsekoostööd. Kantsler Angela Merkel ütles kohtumise järel Emmanuel Macroniga, et on valmis kaaluma ka Macroni ettepanekuid rahaliidu reformimiseks, kirjutas Bloomberg. "Oleme näidanud, et oleme valmis taaskäivitama Prantsusmaa ja Saksamaa koostöö uue jõuga," ütles Merkel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    16. July 2017, 13:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing