Märt Belkin • 25. juuli 2017 kell 11:30

Kool ministeeriumi kohale

Rahandusministeeriumi ajutised ruumid Endla tänaval.  Foto: Scanpix/Postimees/Erik Prozes

Nelja-viie aasta pärast võib Tallinna kesklinna praegusesse rahandusministeeriumi majja tulla riigigümnaasium, kus pakutakse kultuurikallakuga haridust.

Jutt käib Tõnismäel asuvast kinnistust, mille aadressid on Endla 13 ja Lõkke 5/3a. Praegu on see rahandusministeeriumi asenduspind. Ministeerium pesitseb seal 2015. aasta kevadest. Pinda tuli vahetada seetõttu, et senine peakorter, endine plaanikomitee hoone, läks lammutamisele.

Juba suve lõpus kolib rahandusministeerium aga tagasi tuttavale platsile Suur-Ameerika ja Väike-Ameerika tänava vahel, kuhu praeguseks on kerkinud nelja ministeeriumi kahe torniga ühishoone. See tähendab, et Riigi Kinnisvara ASile kuuluv pind Tõnismäel jääb üsna tühjaks.

Kinnistu vastu on huvi tundnud haridus- ja teadusministeerium. Minister Mailis Reps andis teada, et soovib koos rahandusministeeriumi ja RKASi spetsialistidega analüüsida, kas kinnistuid saaks kasutada kesklinna riigigümnaasiumi õppehoone ehitamiseks.

„Tallinna on riigil võimalik rajada kaks kuni kolm riigigümnaasiumi, sõltuvalt koolide suurusest ja investeeringuvajadusest,“ selgitas haridusministeeriumi koolivõrgu osakonna juhataja Raivo Trummal. Üks Tallinna tulevatest riigigümnaasiumitest on reaalainete ja IT kallakuga. See peaks tulema tehnikaülikooli vahetusse lähedusse Mustamäele. Teine kool peaks aga tulema humanitaarkallakuga. Selle üks võimalikest asupaikadest ongi Endla tänaval.

Kultuurihariduse tempel

Järgmiste aastate riigieelarve strateegias plaanib riik Tallinna haridusse üht hiigelinvesteeringut – nimelt rajatakse kolmele kaunite kunstide koolile 33 miljoni euroga uus õppehoone. Tallinna muusikakeskkooli, Georg Otsa nimelist Tallinna muusikakooli ja Tallinna balletikooli koondama hakkav hoone kerkib aadressile Pärnu maantee 59.

„Pärnu maanteele loodava muusika- ja balletikooli kõrvale rajatakse esimesena kultuurisuunaga riigigümnaasium, mille eripäraks muusika kõrval on koorilaul, kultuuriürituste korraldamine, näitlemine ja nii edasi,“ rääkis haridusministeeriumi osakonnajuhataja Trummal.

Endla-Lõkke kinnistul oleks ruumi teha päris suur kool. Trummal märkis, et kui riigigümnaasium sinna rajataks, võiks ruumi olla 650 kuni 1000 lapsele. Praeguses majas on kasulikku pinda üle 3000 ruutmeetri.

Õppetöö võiks ministeeriumi plaani järgi lahti minna kas 2021. või 2022. aastal. Lahendamist vajab aga see, kuidas majast üldse riigigümnaasium saaks. Ehkki praegune hoone näeb välja soliidne, on selle energiaklass kõige madalam võimalik ehk H.

See, kas olemasolev tuleb lihtsalt kooliks ümber kujundada või on vaja suuremat ehitust, tuleb Trummeli sõnul välja selgitada ekspertiisiga. Siiski möönis ta, et ehitama on ilmselt vaja hakata. „Eeldatavasti on vaja suurt ümberehitust, et kujundada nüüdisaegne gümnaasiumikeskkond,“ rääkis ta.

Hoolimata võimalikest raskustest on ministeerium Endla-Lõkke kinnistu asjus siiski üsna optimistlik. „Meie hinnangul on tegemist parima asukoha ja ehitusmahuga riigi kasutuses oleva kompleksiga, mis võimaldab koolivõrgu korrastamise raames ehitada Tallinna kesklinna riigigümnaasiumi õppehoone,“ märkis haridusminister Mailis Reps.

Hetkel kuum