Kutser: ei saanud aru, et plakat oli kuritegu

Priit Kutser saabub kohtusse nn Savisaare protsessile.  Foto: Andras Kralla
Mari Mets • 9. august 2017 kell 7:51

Täna andis nn Savisaare protsessis kohtu ees ütlusi Priit Kutser, kellele on esitatud süüdistus Tallinna linna vara ebaseaduslikule omastamisele kaasaaitamises.

Loe ka, kuidas Villu Reiljan Savisaarele 20 000 eurot vahendas.

Kutser taotles enda suhtes menetluse lõpetamist avaliku menetlushuvi puudumise alusel, kuna tema süü ei olnud suur. Kutseri tunnistuse andmise järel polnud prokuratuur sellega nõus ning pakkus Kutserile võimalust minna kokkuleppemenetluse teed. See teeks Kutseri elu lihtsamaks, kuid sellega tunnistaks ta end siiski süüdi ja saaks ka karistuse. Sellega polnud Kutser nõus.

Süüdistuse järgi lubas Kutser Tallinnas Sõle 40 hoonele riputatud hiiglaslikul valimisplakatil, olles toona Põhja-Tallinna asevanem, et ehitab hoonesse kahe aastaga ujulaga spordikompleksi. Selle valimisreklaami maksis kinni Tallinna linn.

Priit Kutseri valimisplakat  Foto: Erik Prozes

Täna kohtu ees ütlusi andes tunnistas Kutser, et eksis, kuid ei osanud täpsustada, mille vastu konkreetselt. Ta rääkis, et töötas 2013. aastal Põhja-Tallinna linnaosavanema asetäitja Karin Tammemäe alluvuses, kellega tal polnud enda sõnul head suhted.

Seda, kui palju oli Põhja-Tallinna linnaosavalitsusele valimiste ettevalmistamiseks raha eraldatud, Kutser oma väitel ei tea, ütles vaid, et lasi teha endast plakati.

Kutser rääkis täna kohtus, et plakat valmistati tema tuntuse suurendamiseks linnaosas kohalike omavalitsuste valimiste eel. „See läks üles juulis, plakati tegemine oli kooskõlastatud linnaosavanema Karin Tammemäega ja selle eest tasuti linnaosa rahaga,“ rääkis toona Tammemäe asetäitja olnud Kutser. „Linnaosa raha eest teavituskampaaniate tegemine oli tavapärane,“ lisas Kutser.

Juhtiva riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse küsimusele, kas linnaosale eraldatud rahast on siis lubatud rahastada valimisedule suunatud tegevust, vastas Kutser eitavalt – kuid ei osanud täpsustada, mille vastu ta enda arvates eksis.

Oma valimisplakatil lubas Kutser põhjatallinlastele ujulaga spordikompleksi. Ta rääkis täna kohtus, et näitas plakatit ka Savisaarele. „Eitavat vastust, et plakatit ei tohiks üles panna või sellist lubadust anda, ma ei saanud,“ meenutas Kutser. Ta lisas, et ei öelnud Savisaarele, millise raha eest plakati eest tasuda plaanitakse ning ei oska täna ka seda öelda, kas Savisaargi seda teadis.

Pärast prokuröri ristküsitlust sõna saanud Kutseri kaitsja Raiko Paas küsis oma kaitsealuselt, kas ta täna teeks sellise plakati. Kutser tunnistas, et ei teeks, kuid ütles, et ei saanud toona aru, et selle tegemine oleks kuritegu. Plakatiga seotud kulu on ta enda kinnitusel täielikult linnakassasse tagasi maksnud, sest erakondade rahastamise järelevalve komisjon olevat ta pannud sundseisu – nii maksis ta selle aasta algul riigikohtu otsuse järel raha tagasi.

Hetkel kuum