Sirje Rank • 15. august 2017 kell 11:46

Britid taotlevad tolliliidule ajapikendust

Foto: Scanpix/Reuters

Suurbritannia valitsus teatas, et tahab veel vähemalt kaheks aastaks pärast Euroopa Liidust lahkumist tolliliitu jääda, mis tagaks tõketeta kaubavahetuse jätkumise.

Selle peale rõõmustasid Suurbritannia äriringkonnad, kes on peljanud 2019. aasta märtsi järel järsku tariifide tõusu, piirikontrolli ja segadust selle üle, millised regulatsioonid kehtivad. Euroopa Liidu ülejäänud liikmesriikidele ei pruugi aga brittide ettepanek meeldida, kirjutab Bloomberg.

Britid tahavad üleminekuajaks ühtlasi õigust omal käel teiste riikidega kaubanduslepinguid sõlmida, mida täieõiguslik tolliliitu kuulumine Euroopa Liiduga ei võimaldaks. Euroopa Liit on Suurbritanniat korduvalt hoiatanud, et britid ei saa Euroopa Liidu koostööst valida vaid seda, mis neile meeldib. Nii ei saa Euroopa Liidust lahkumise järel enam eeldada kaubavahetuseks niisama häid tingimusi.

Euroopa Liidu pressiesindaja ütles, et ELil on hea meel, et Suurbritannia on oma seisukohad selgemalt välja öelnud. Nii saavad kõnelused jätkuda. Kuid ta lisas, et Suurbritannia ja ELi koostöövormi brittide lahkumise järel saab arutama hakata alles siis, kui liidust lahkumise tingimuste kokkuleppimisel on piisavalt edenetud. Financial Times kirjutas, et Euroopa Komisjonist on mõista antud, et enne oktoobrit või isegi detsembrit seda ei juhtu.

Hetkel kuum