Eliisa Matsalu • 12. september 2017 kell 14:32

Kuidas Hillar Tederi raha Keskerakonda jõudis

Ärimees Hillar Teder  Foto: Andres Haabu

Täna andis Savisaare protsessil tunnistusi suhtekorraldaja Margus Mets, kes andis laenu Keskerakonna kampaaniameistrist reklaamiettevõtjale Paavo Pettaile, et too saaks tasuda Keskerakonna valimisreklaamide eest.

Paavo Pettai, kes tegeles Keskerakonna reklaamikampaaniatega ja kes on võla kättesaamiseks lasknud käiku skandaalsed Keskerakonnalt saadud garantiikirjad, kirjeldas augustikuus kohtus, kuidas ta Keskerakonna valimiskampaania jaoks sai raha suhtekorraldajalt Margus Metsalt.

Täna oli kohtus Margus Metsa kord suu puhtaks rääkida. Ettevõtte Marimark OÜ omanik Mets rääkis, et ta sattus üsna juhuslikult Paavo Pettaiga 2013. aasta suve lõpus rääkima. Muuhulgas rääkis Pettai ka sellest, et tal on käsil suur Keskerakonna valimiskampaania, kuid raha selleks napib. Mets pakkus välja, et kuna ta teab, kust kohe vajaminevat summat saada võiks, võib ta selles Pettad aidata ja partneriks anda. Seega maksis ta vajaminevate reklaamipindade eest ja esitas seejärel oma ettevõtte Marimark kaudu Pettai firmale Midfield OÜ arved, mida Pettai lubas tagant järgi tagasi maksta.

Kuna Metsal endal samuti puudus tol hetkel piisavalt vabu vahendeid, küsis ta selleks omakorda laenu oma sugulaselt Hillar Tederilt. Mets maksis esmalt vajaminevate reklaamipindade eest ja esitas seejärel selleks Pettaile arved, mida too pidi hakkama tasuma umbes poole aasta pärast. Kokku esitas Mets Pettaile arveid 216 000 euro eest, mille tasumisega Pettai mõneks ajaks hätta jäi. Mets rääkis kohtus, et ta ei muretsenud selle pärast, sest tal polnud alust karta, et Pettai kuskilt raha ei saa. Kust raha tuleks, Metsa ei huvitanud.

Mets kinnitas, et tema ei rääkinud tehingust ühegi Keskerakonna juhatuse liikmega. „Mina ajasin omi asju,“ ütles ta täna kohtus. Ta lisas, et tema jaoks oli tehing Pettaiga kasumlik, kuna teenis selle pealt umbes 15 000 eurot. Hillar Teder teenis tehingu pealt 2% intressi aastas laenusumma pealt.

Mets lisas, et ta küll ei saa Hillar Tederi eest rääkida, kuid tema usub küll, et Teder kuulis valimiskampaania rahastamisest esimest korda tema käest.

Keskerakonna suured võlad

Pettai rääkis augustis kohtus, et 2010. aasta sügisel oli Keskerakonnal võlgu 38 miljoni krooni eest, enamus reklaamikampaaniate eest. Tegemist oli tema võetud laenudega, s.h ka 2011. aastal veel Šveitsist saadud laen. „Need olid põhilised allikad, millega valimiskampaaniat finantseeriti,“ ütles Pettai.

Tema sõnul oli 2011. aasta kevadel toimunud riigikogu valimiste eel Keskerakonna rahaline seis väga keeruline, arutati võimalusi pangast laenu võtta, kuid pangad ei andnud erakonnale laenu.

„Ühel hetkel ütles Edgar Savisaar mulle, et raha on võimalik hankida ühest Šveitsi fondist, mille nimi oli Arsai Investments. Sinna oli tema sõnul kogunenud raha Savisaare peetud loengutest-ettekannetest,“ lausus Pettai.

Protsessi süüdistaja, juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus küsis Pettailt, kas need saadud laenud olid tema teada seadusega kooskõlas.

„Ma arvan küll,“ vastas Pettai. „Need, millega mina soetud olin, jätsid mulle korrektse mulje.“

Pettai sõnul olid Keskerakonnal veel eelnevad riigikogu valimiste eelsed võlgnevused tasumata ja erakond ei saanud alustada uue kohalike omavalitsuste valimiste kampaaniaga, sest vanad võlad olid kaelas. „Mina pidin vastutama meediakampaaniate eest, aga meediakanalid nõudsid minult ettemaksu. Mul oli väga raske sellises olukorras majandada. Rahastuse otsimisega valimisteks tegelesid Edgar Savisaar, Kalev Kallo ja Priit Toobal – nemad olid põhilised.“

Hetkel kuum