Jürgen Klemm • 15. september 2017 kell 8:30

Uberit kositakse rekordilise investeeringuga

Foto: EPA

Jaapani SoftBank Group, mille portfelli kuulub hulgaliselt investeeringuid tipptehnoloogiasse, on valmis Uberisse paigutama 10 miljardit dollarit. Kuid jaapanlaste jaoks soodsa tehingu eest tahetakse vastu saada viiendikku firmast, kirjutab Wall Street Journal.

Panga asutaja Masayoshi Son teatas juba kuu aja eest, et tema hallatav 93 miljardi dollariline Vision Fund tunneb huvi sõidujagamisteenuse pakkujate vastu nagu Uber või selle USA turu peamine konkurent Lyft.

Ettepanek on Uberi juhatuse laual olnud juba väidetavalt rohkem kui nädalapäevad. Peaks jaapanlastega aga kokkuleppele jõutama, on tegemist ajaloo ühe suurima üksikinvesteeringuga erafirmasse. Väidetavalt soovib SoftBank ühtaegu soetada ettevõtte osakuid ja ka töötajatele ning investoritele on tehtud pakkumine.

SoftBank soovib enda valdusesse saada 17-22% ettevõttest ja samuti kaks esindajat ettevõtte nõukogus. Viimati on Uberi väätruseks hinnatud 70 miljardit dollarit. See tähendab, et jaapanlaste pakkumine on kolmandiku võrra odavam kaubeldava osa hinnatavast väärtusest.

Jaapanlaste manöövri taga on tehisintellekt

Sõidujagamise rakendus ei tundu oma olemuselt just kõige põnevam samm investeerimisfondile, mis varem on raha paigutanud robootikasse ja biotehnoloogiasse. Kuid panga juht Masayoshi Son usub, et isesõitvad autod kujundavad täielikult ümber kogu transpordisektori.

Sõidujagamise turg peaks optimistlikumate prognooside kohaselt plahvatuslikult kasvama, eeldades, et aina vähem inimesi tahab endale soetada isiklikku autot. Peaks aga autoroolist ajapikku kaduma ka palka nõudev juht, kasvataks see Uberi-sarnaste ettevõtete kasumit veelgi.

Jaapani panga poolt on see väga julge samm. San Franciscost üle maailma levinud Uber tegutseb endiselt kahjumlikult. Ebaselge on ka see, milline on teenuse tulevik, kui ühel päeval lõpetatakse selle subsideerimine.

Son on varasemalt investeerinud juba 5 miljardit dollarit sõidujagamise ettevõtetesse Hiinas, Indias ja Brasiilias. Reuters hindab, et kui see investeering saab olema sama kasumlik kui SoftBanki mõned varasemad ettevõtmised, siis viie aasta pärast peaks Uberi väärtus kasvama üle 300 miljardi dollari.

Hetkel kuum