Äripäev • 9. oktoober 2017 kell 9:18

Ministeerium selgitab: suhkrumaks on maks, mitte aktsiis

Suhkrumaks  Foto: EPA

Rahandusministeeriumi hinnangul pole riigikogul vajalik president Kersti Kaljulaidi suvel välja kuulutamata jäetud magustatud joogi maksu seadust muuta, vahendas ERRi uudisteportaal.

President jättis seaduse välja kuulutamata ja saatis selle uuesti arutamiseks riigikokku põhjendusega, et seaduse sätted, mis puudutasid rahvusvahelisel laeva- ja lennureisil müüdava joogi magusamaksust vabastamist, on vastuolus põhiseaduse ja võrdse kohtlemise põhimõttega ning õiguskindluse ja -selguse põhimõttega.

Teiseks pidas president küsitavaks, et miks magustatud jooke laeva müügikohast kaasamüümiseks ei maksustata, samal ajal kui alkoholi- ja tubakatooteid maksustatakse. 

"Selgitame, et magustatud joogi maks on maks, mitte aktsiis,“ vahendas ERR rahandusministeeriumi vastuskirja rahanduskomisjonile. „Kuna magustatud joogi maksu puhul ei tule järgida aktsiisimaksu loogikat, ongi võimalik käesolevas memos esitatud põhjendustele tuginedes vee- ja õhusõidukite pardal asuvates müügikohtades kehtestada magustatud joogi maksuvabastus." Kirjas seisab, et alkoholi- ja tubakatoodetele kehtivad ELis sarnased reeglid, kuid magustatud joogi maksustamine on iga liikmesriigi enda reguleerida ja ühtsed reeglid puuduvad.

Ministeerium lisas, et oluline on ka järgida kaupade vaba liikumise põhimõtet. Eestist väljuval laeval kaasamüüdav kaup on rahandusministeeriumi arvamuse kohaselt võrdne Eestist eksporditud kaubaga, millele magustatud jookide maksu ei rakendata. "Võttes arvesse eelpool antud täiendavaid selgitusi, ei ole rahandusministeeriumi hinnangul vajalik eelnõu teksti muuta."

Kui riigikogu võtab presidendi tagasi saadetud seaduse muutmata kujul uuesti vastu, kuulutab president seaduse välja või pöördub riigikohtu poole ettepanekuga tunnistada seadus põhiseadusega vastuolus olevaks, sätestab põhiseadus. Kui riigikohus tunnistab seaduse põhiseadusega kooskõlas olevaks, kuulutab president seaduse välja.

Hetkel kuum