Äripäev • 12. oktoober 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Prantsuse kohus uurib rahapesu Eestis

Danske Bank
Danske Bank  Foto: Reuters/Scanpix

Danske Bank teatas pressiteates, et on rahapesukahtlusega Prantsusmaa kohtus uurimise all. Uurimine puudutab Danske Eesti haru klientide tehinguid aastatest 2008 kuni 2011.

Uuritakse, kas maksude vältimiseks ja pettusteks võidi korraldada organiseeritud rahapesu.

“Uurimine puudutab sündmusi, mis toimusid Danske Bank Eestis aastaid tagasi,” ütles Danske grupi advokaat Flemming Pristed. Tema sõnul käib jutt 15 miljonist eurost, mille kandsid Prantsusmaale panga endised kliendid Eestist aastatel 2008-2011.

“Kliendid olid mitteresidendid, tegemist oli osaga meie välisklientide portfellist. Oleme kõik selle portfelli kontod tänaseks sulgenud. Praegu ei saa me öelda, kas summa tuli ebaseaduslikust tegevusest ja me ei soovi juhtumit kommenteerida, kuniks asja uuritakse,” märkis Pristed.

Ülekannete uurimisega tegeleb ka Danske Banki Eesti haru ning see puudutab aastatel 2007 kuni 2015 olnud kliente ja tehtud ülekandeid.

Rahapesu Danskes

Äripäev avaldas septembri alguses kümnekonna riigi ajakirjanikega tehtud uurimuse, mis paljastas, kuidas kahe ja poole aasta jooksul vihises Eesti Danskes avatud kontodelt läbi 2,9 miljardit dollarit ehk 2,5 miljardit eurot Aserbaidžaani diktaatori Ilham Aliyeviga seostatavat hämarat raha. Tegemist oli lisaga hiljuti OCCRP, Postimehe jt poolt avalikustatud Vene-Moldova rahapesuskandaalile, kus Eesti pankade, peamiselt Eesti Danske filiaali kaudu, pööritati rekordilised 1,6 miljardit dollarit.

Samal ajal kui Aserbaidžaani valitsus vahistas hoogsalt aktiviste ja ajakirjanikke, kasutasid riigi võimuladviku liikmed salajast kassat, et maksta kinni Euroopa arvamusliidrite toetav sõna, osta luksustooteid, tegeleda arvatava rahapesuga ja saada muud moodi kasu.

Väljend „pesumasin“ tähistab tohutute summade teekonda läbi arvukate riiulifirmade, mille eesmärk on varjata raha päritolu ja ka adressaate.

Kahe poole vastasseis

Räpane skeem toimus täielikult Danske Banki Eesti filiaali kaudu ja kuigi panga toonane juht Aivar Rehe kiidab tagantjärele panga rahapesu vastast tööd taevani, tõmbasid järelevalvajad tema rahulolule mühinal vee peale. Isegi Danske emapank Taanis tunnistas, et asjad olid Eesti filiaalis halvasti – aastaid.

Äripäev näitas ka enda ja Taani majanduslehe Berlingske Tidende käsutuses olevate dokumentide põhjal, mismoodi Aseri pesumasina neli võtmefirmat Danske Eesti filiaali kliendiks said – kontode avamine käis Bakuus ja selleks kasutas Danske sealset esindajat või lennutas panga esindaja kohale Eestist.

Peale selle kirjutas Äripäev, et Danske Eesti filiaali endise juhi Aivar Rehe aegset panka sai pidada offshore'ide paradiisiks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt