Märt Belkin • 26. oktoober 2017 kell 3:00

Riksbank astub tasa ja targu

Swedbank Eesti peaökonomist Tõnu Mertsina usub, et heal juhul hakkab Riksbank intresse kergitama kevadel.  

Täna teeb Rootsi rahapoliitikat juhtiv Riksbank teatavaks intressiotsuse. Midagi üllatavat oodata ei tasu – analüütikute arvates pelgab keskpank juba üle kahe aasta negatiivsel tasemel olnud baasintressimäära tõstmist ning suuri otsuseid pole oodata enne kevadet.

„Meie hinnangul tõstab Rootsi keskpank oma peamist intressimäära alles järgmise aasta kevadel,“ ütles Swedbank Eesti peaökonomist Tõnu Mertsina. Kui keskpank tegutseks aga rangelt nii-öelda käsiraamatu järgi, tuleks rahapoliitikat kokku tõmmata juba praegu – Riksbanki siht on saavutada inflatsioon 2 protsendi taseme lähedal, ent see tase on praeguseks ületatud. Swedbanki prognoosi järgi peaks Rootsi tarbijahinnad tuleval aastal kasvama 2,1%.

Ometi ei tõtta keskpanga president Stefan Ingves analüütikute arvates baasintressimäära tõstma. Riksbank on mures just laenuandjate pärast, kellelt kõrgemad intressid õhku vähemaks võtaksid.

„Kõrge võlatase tähendab, et Riksbankil on tulevikus raske intressimäärasid tõsta sarnases tempos varasemates tõusutsüklites tehtuga,“ rääkis SEB grupi ökonomist Daniel Bergvall ja prognoosis, et kuna Riksbank on väga ettevaatlik, jäävad intressimäärad ilmselt madalaks.

Swedbanki prognoosi järgi tõstab Rootsi keskpank oma peamist intressimäära alles järgmise aasta kevadel. Praegu on repomäär –0,50% juures, sel tasemel on see püsinud juba 2016. aasta algusest saadik. Negatiivsed on määrad olnud 2015. aasta saadik ning nulli juures juba kolm aastat.

Ka Mertsina tõi välja, et turuosalised on intressimäärade tõusu suhtes tundlikud ning seetõttu on Riksbank väga ettevaatlik. Niisiis tuleb praeguse prognoosi järgi tõus aeglane ka siis, kui see lõpuks kätte jõuab. „Meie hinnangul jõuab see 2019. aasta lõpuks vaid +0,5 protsendini,“ rääkis Swedbank Eesti peaökonomist.

Septembri lõpus vahendas Financial Times, et Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) peab Rootsi keskpanga käitumist ning ülilõtva rahapoliitikat õigeks sammuks. IMF leiab, et Riksbank peab olema kindel selles, et inflatsioon on võtnud püsivalt suuna ülespoole.

Nordea usub samuti, et keskpank jätab täna repomäära –0,5% juurde ega muuda ka varaostukava mahtu, jättes selle otsuse detsembrisse. Intressitõusu signaale ei tasu Nordea arvates oodata enne 2018. aasta keskpaika.

Hetkel kuum