Pille Ivask • 29. oktoober 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Sheryl Sandbergi 3 soovitust edukaks esinemiseks

Sheryl Sandberg  Foto: EPA

Maailma üks tuntumaid tippjuhte Shery Sandberg peab eduka ja haarava esinemise puhul oluliseks intellektuaalsust, uudsust ning julgust olla haavatav.

Aristoteles on öelnud, et veenmisoskus sõltub kolmest peamisest aspektist: usaldusväärsusest, emotsioonidest ja tarkusest.

Facebooki üks juhte Sheryl Sandberg pidas Wall Street Journali vahendusel ettekande naiste ja meeste ebavõrdsuse lõpetamisest. Välismeedia on tema üksnes 3 minutit ja 18 sekundit kestnud ettekannet pidanud heaks näiteks sellest, missugune tugev esinemine olema peaks.

Portaal Inc.com toob välja kolm omadust, mida iga esineja võiks Sandbergi esinemisstiilist üle võtta.

Ta kaasas publikut nii emotsionaalselt kui intellektuaalselt. Kui paljudel juhtudel alustavad tippjuhid oma kõnet tuues välja statistikat või mõne huvitava tsitaadi või fakti, otsustas Sandberg publikut kaasata selle sõna kõige otsesemas mõttes. Ta küsis küsimuse selle kohta, kas metroorongid jõuavad kuulajate meelest jaama õigeks ajaks. Nagu näha, on see küsimus täiesti teisest liigast ning ei puuduta naiste ja meeste võrdõiguslikkusest otseselt üldse. Tõenäoliselt oli igal konverentsil viibijal isiklik kogemus metrooga olemas ning see tõmbas kuulajate tähelepanu. See tähendab omakorda, et Sandberg oli võitnud kuulajate tähelepanu ning see suurendab tõenäosust, et kuulajad püsivad temaga kaasas kogu ettekande vältel.

Ta mõjus värskelt. Naiste ja meeste võrdõiguslikkus pole teadupärast uus teema ning seetõttu on kaval saalis või ruumis viibijate tähelepanu võita, tuues näiteid parasjagu kõneainet pakkuvatest inimestest või teemadest. Sandberg mainis ära USA filmiprodutsendi Harvey Weinsteini, keda paljud naised süüdistavad seksuaalses ahistamises. Kuna see teema on nii USAs kui ka üle maailma saanud palju vastukaja, õnnestus Sandbergil taas kuulajate tähelepanu säilitada ning sai Weinsteini mainimise eest isegi aplausi.

Ta julges olla haavatav. Lisaks uudsusele ja oskusele tundlikke teemasid esile tuua, julges Sandberg olla ka haavatav ning luua justkui silla teema ja iseenda tunnete vahele. Naine tunnistas nimelt, et pole isegi soolisest võrdõiguslikkusest puutumata ning nentis, et on ka ise tundnud, kuidas tema šansid pole näiteks mõne mehega olnud sama suured. Kui esineja julgeb välja öelda, et tal on ka antud teemaga isiklik side, paneb see ka kuulajaid mõtlema ning analüüsima oma emotsioone seoses arutluse all oleva teemaga.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt