Kristjan Pruul • 3. november 2017 kell 10:18

ID-kriis maksuametile vabanduseks ei kõlba

Foto: Meeli Küttim

Maksu- ja tolliamet eeldab, et järgmiseks nädalaks on kõik maksudeklaratsioone esitavad ettevõtted leidnud endale ID-kaardi asemel alternatiivse autentimisviisi, raha tuleb riigile igal juhul ära maksta.

Reede südaööl sulgetakse Eestis pea 800 000 ID-kaarti, mis jätab ettevõtjatele ja raamatupidajatele umbes nädala, et olla valmis igakuise tuludeklaratsiooni täitmiseks. Deklaratsioonide täitmiseks aga kasutatakse ID-kaarte ligikaudu kolmandikul juhtudel. Internetipanga kaudu sisenetakse üle pooltel juhtudel ja mobiili ID osaks jääb ligikaudu 10 protsenti.

„E-maksuametile ja e-tollile on ligipääs piiratud ainult peatatud sertifikaatidega ID-kaardiga," selgitas maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Rainer Laurits. Jätkuvalt saab sisse logida nii uuendatud sertifikaatidega ID-kaardiga, mobiil-IDga kui ka läbi internetipankade, kasutades lahendusi nagu Smart-ID, PIN-kalkulaator või koodikaardid.

Kuna piiratud on vaid üks mitmest autentimisvõimalusest, jääb MTA hinnangul ligipääs nende süsteemidele endiselt alles. Paberil deklaratsioonide laviini amet ei karda.

"Arvestades seda, et e-maksuameti/e-tolli kasutamine on kordades mugavam ja lihtsam, siis tõenäoliselt alternatiivsete kanalite kasutamine ei ole massiline ning pigem leitakse võimalus sertifikaate uuendada või pankade kaudu ligipääs tagada, kui see ei peaks juba praegu võimalik olema,“ ütles Laurits.

Maksu- ja tolliamet rõhutab, et olenemata probleemidest peaks kõigil olema võimalik pankade kaudu maksud ära tasuda. Aruannete esitamisel on amet võimeline pakkuma paindlikkust, kuid seni pole sellist vajadust tekkinud.

Neljapäeva õhtul teatas peaminister Jüri Ratas erakorralisel pressikonverentsil, et turvakaalutlustel peatatakse kõik turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid alates südaööst. Ohuhinnang muutus pärast seda, kui Tšehhi teadlaste esmaspäeval avaldatud töö näitas, et ID-kaartide turvanõrkust on seniarvatust lihtsam ära kasutada.

Selleks, et tagada e-riigi toimimine, saavad 3.-5. novembrini sertifikaate kauguuendada ainult need inimesed, kellel on vaja aktiivselt kasutada ID-kaarti oma töös. Need 35 000 inimest saavad oma eelisseisust teada otseteavituse teel. PPA peadirektor Elmar Vaher selgitas, et võeti ette sihtgrupp, kes viimase kolme kuu jooksul on vähemalt 100 korda kasutanud ID-kaardi põhiseid e-toiminguid.

Pärast seda saab sertifikaate kauguuendada tuleva aasta 31. märtsini. Kõik, kelle jaoks ID-kaardi uuendamine on hädavajalik, saavad seda teha PPA teenindustes.

Hetkel kuum