Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Pankrotis kiirlaenufirma juhti ähvardab arest

  Korduvalt nime vahetanud Hando Hanschmidt jäi kaamera ette 2008. aastal kestvuskrossi võistlusel.Foto: Karli Saul

  Harju maakohus määras pankrotis kiirlaenufirma MiniCredit juhatuse liikmele Hando Hanschmidtile üheksa päeva pikkuse aresti, kuna ta pole esitanud pankrotihaldurile ettevõtte raamatupidamise dokumente.

  Ma ei olegi sellist enesehävituslikku käitumist näinud. Eks neid tankiste on igasuguseid, kuid temal on vist täiesti ükskõik.

  Martin Krupp,
  MiniCrediti pankrotihaldur
  Kohtumäärus pole jõustunud ning Hanschmidt lubas esitada ringkonnakohtule määruskaebuse.
  Määruse jõustumise korral peab Hanschmidt ilmuma karistuse kandmiseks Tallinnas Rahumäe teel asuvasse arestimajja. Arestist pääseb ta, kui annab pankrotihaldur Martin Kruppile üle kõik MiniCrediti raamatupidamisdokumendid või annab ammendavaid ja üksikasjalikke selgitusi, kus dokumendid võiksid olla.
  Juba aasta aega on pankrotiavalduse tagamise abinõuna kohaldatud Hanschmidti suhtes ka elukohast lahkumise keeldu. „Hando Hanschmidti puhul on arest küll ainuvõimalik meede, et ta ei satuks uutesse pahandustesse. See on tema huvides ka,“ kommenteeris pankrotihaldur Krupp.
  Krupp kirjeldas, et kõikides äriühingutes, millega Hanschmidt on kokku puutunud, pannakse toime tegusid, mis üldjuhul vastavad süütegudele. „Ta ei tohiks üldse äri ajada, sest temaga seotud firmadest kaovad dokumendid ära, tema haldurile ning ka kohtus räägitav jutt on täiesti vastukäiv. Ta on patoloogiline valetaja ning kahjuks takistab Hanschmidti tegevus otseselt kogu pankrotimenetlust,“ iseloomustas Krupp.
  Vahetab perekonnanimesid
  Hanschmidti, kes on varem kandnud ka perekonnanimesid Palm ja Mäesalu, teatakse kuritegelikus maailmas hüüdnimega Must. Paar aastat tagasi mõisteti Hanschmidt süüdi suurejoonelises kütuseäri maksupettuses. Ligi nelja ja poole aasta pikkune tingimisi mõistetud vanglakaristus on veel kehtiv.
  Praegu uurib keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo MiniCrediti ümber toimunut.
  „Kui ta peaks MiniCrediti asjas süüdi mõistetama, siis ta läheks pikaks ajaks vangi. Ma ei olegi sellist enesehävituslikku käitumist näinud. Eks neid tankiste on igasuguseid, kuid temal on vist täiesti ükskõik,“ lausus Krupp Hanschmidti kohta.
  Hanschmidt nimetas Kruppi juttu rumalaks ning lubas kohtumääruse edasi kaevata, sest see olevat alusetu.
  „Täna nõuab Eesti Vabariigi kohus aresti ähvardusel minult dokumente, mida mul ei ole ja ei saa olla, sest need asuvad politseis ja selle fakti kohta on politsei poolt kohtunikule edastatud digitaalselt allkirjastatud kinnitus. Kui politsei ametlik kinnitus, et nimetatud dokumendid on politsei valduses, pole kohtule tema enda poolt ettekirjutatud tingimuse täitmine ja teemat ammendav argument, tekib küsimus, mis on kohtu eesmärk?“ imestas Hanschmidt.
  Ta ei mõista seetõttu ka, millisele juriidilisele argumendile toetudes soovitakse nii ränka inimese vabadust piiravaid sanktsioone kohaldada.
  Kohtumääruse põhjenduse järgi ei ole Hanschmidt kohut teavitanud, et ta oleks esitanud politseile avaldusi raamatupidamisdokumentide koopiate saamiseks. Seetõttu on kohus seisukohal, et Hanschmidt ei ole endiselt huvitatud kohtule ega pankrotihaldurile teabe jagamisest ja dokumentide esitamisest ning rikub jätkuvalt pankrotimenetluses oma kohustuste täitmist.
  Ametlikult varatu Hanschmidt elab kohtumääruse järgi Tabasalus. Äripäeva allikas on teda näinud ringi sõitmas uue Mercedes-Benz S-klassi kupeega.
  Niiditõmbajaks poolvend
  Hando Hanschmidti poolvend Kristian Kesner.Foto: Veiko Tõkman
  MiniCreditis toimunud sahkerdamiste ajuks ja niiditõmbajaks peetakse aga Kristian Kesnerit, kes on Hanschmidti poolvend. Kesneri elustandard ei ole hoolimata eraisiku pankrotist ning pankadele üle miljoni euro võlgu olemisest väga kehvemaks läinud.
  Äripäev kirjutas kevadel, kuidas Kesner on pankadele võlgu üle miljoni euro, kuid sõidab ringi ema firma poolt liisingusse võetud Mercedes-Maybachiga, elab ema firmale kuuluvas häärberis ja on teeninud võlausaldajate eest varjatud tulu.
  Musta Mercedes-Maybachi sissemakse oli Äripäeva andmetel 64 000 eurot ja igakuine liisingumakse suurusjärgus 2000 eurot. Autot liisis Äripäevale teadaolevalt Silberautolt ettevõte OÜ DirectCom, mille emafirma Active Green OÜ kuulub Kesneri 70aastasele emale Irina Škoda-Järvile. DirectComi juhatuse liige on aga Hanschmidt.
  „DirectCom ei tegele hetkel mitte millegagi. Olin nõus juhatuse liikmeks saama, kuna tundus kasumlik äri. Ei tuvastanud enne varasid ja kohustusi. Juhatuse liikmeks valis mind poolvenna ema, nime ei mäleta,“ rääkis Hanschmidt tänavu aprillis pankrotijärelevalve istungil.
  Miljoneid eurosid sularaha
  Kiirlaenuäri MiniCredit ümber on tiirelnud kirju seltskond, alates skandaalsetest ärimeestest Kristian Kesnerist, Hubert Hirvest ja Pavel Gammerist kuni vandeadvokaat Viktor Särgava, kinnisvaraärimees Ardi Roosimaa ja kunagise Läti esirikka, tuntud ekspankuri pojani. Sinna vahele jääb veel hulk tegelasi Eestist, Lätist ja Venemaalt. Laenuäris on põimunud üllatavate tegelaste huvid ning iseloomulik on segane omanikering.
  Äripäev avalikustas, et MiniCrediti Swedbankis ja SEBs asuvate arvelduskontode väljavõtete kohaselt on toimunud hulgaliselt arveldusi seotud osapoolte vahel. Täpsemalt on MiniCredit teinud tehinguid kümmekonna ettevõttega, mille juhatuse liige on aastaid MiniCreditit juhtinud Vitali Jaroševitš. Laekumiste ja väljamaksete selgituseks on enamasti „vastavalt lepingule“, kuid esineb ka konkreetseid viiteid laenusuhtele.
  Tähelepanuväärne on, et rahaülekanded MiniCreditist välja hoogustusid siis, kui asjad ettevõttes hapuks kiskusid ehk enne pankrotimenetlust. Mõne kuuga viidi raha ülekannetega välja sadades tuhandetes eurodes. Samuti esines neiltki kontodelt aja jooksul sularaha väljavõtmisi, sh öisel ajal.
  MiniCrediti kontodelt on tehtud mitmeid kulutusi, mille seotust ettevõtte majandustegevusega on raske ette kujutada. Näiteks tasutud Eesti ja Läti meelelahutusasutustes. Tallinnas on makseid tehtud ööklubides Parlament ja Baila ning striptiisiklubis Excellent, Riias aga geiklubis XXL ja kahtlase mainega striptiisiklubis Ampir. Korraga kulutati klubides sadu kuni tuhandeid eurosid ettevõtte raha.
  Hagi eksjuhi vastu
  MiniCrediti endine juhatuse liige Vitali Jaroševitš (vasakul) Harju maakohtus.Foto: Andres Haabu
  Pankrotihaldur Krupp esitas mõne kuu eest MiniCrediti eksjuhi Vitali Jaroševitši vastu kohtusse hagi, milles nõuab temalt ligi nelja miljonit eurot. Krupp sõnas, et peale seda muutus Jaroševitš koostööaltiks ning rääkis ausalt ära, kuidas toimus tagantjärele dokumentide loomine ja kuidas MiniCrediti võlgnike raha suunati tagantjärele muudetud kuupäevadega dokumentidega uutesse äriühingutesse. Nende taga on aga Kesner ja Hanschmidt.
  „Vitali Jaroševitš oli käsutäitja, kes enda kinnitusel täitis Kesneri käske, ja kui ta enam ei olnud nõus allkirja andma, siis vahetati juhatusse Hanschmidt, kellel oli seal tankisti roll,“ kirjeldas Krupp.

  Hando Hanschmidti sõnul asuvad temalt aresti ähvardusel nõutavad MiniCrediti raamatupidamise dokumendid keskkriminaalpolitsei valduses.

  Järgneb Hanschmidti kommentaar:

  „Pankrotihaldur Martin Krupp nõuab minult AS MiniCrediti raamatupidamisdokumente. Olen kohtule edastanud selle aasta juunikuus teate, et raamatupidamisdokumendid asuvad keskkriminaalpolitseis  ja need pole minu valduses. Politsei uurimist ma ei oska kommenteerida, kuna see kriminaalasi pole seotud minu isikuga.

  Minu üllatuseks arvas kohus selle peale, et isegi kui minu väited on tõesed, ei ole need aluseks elukohast lahkumisese keelu tühistamiseks.

  Palusin politseist digiallkirjastatud kinnitust oma väidete tõestuseks ja juulikuus on keskkriminaalpolitsei kinnitanud, et MiniCredit ASi raamatupidamise dokumendid on politsei valduses. Sama dokument on nähtav ka e-toimikus.

  Vaatamata politsei selgesõnalisele selgitusele, kus asuvad dokumendid, otsustas Harju maakohus kohaldada minu suhtes aresti kestusega üheksa päeva. Vabanen aresti kandmise kohustusest, kui ma olen üle andnud pankrotihaldurile kõik AS MiniCredit raamatupidamisdokumendid või nende koopiad või andnud ammendavaid ja üksikasjalikke selgitusi selle kohta, kus dokumendid võiksid olla.

  Ehk täna nõuab Eesti Vabariigi kohus aresti ähvardusel minult dokumente, mida mul ei ole ja ei saa olla, sest need asuvad politseis ja selle fakti kohta on politsei poolt kohtunikule edastatud digitaalselt allkirjastatud kinnitus. Kui politsei ametlik kinnitus, et nimetatud dokumendid on politsei valduses, pole kohtule tema enda poolt ettekirjutatud tingimuse täitmine ja teemat ammendav argument, tekib küsimus, mis on kohtu eesmärk? Tahan rõhutada, et kuna arest ja kodust lahkumise keeld on Eesti Vabariigis inimese väga äärmuslik põhiseaduslike õiguste riive, siis kogu lugupidamises Eesti kohtusüsteemi vastu ei suuda mina ega ükski jurist, kellelt olen palunud käesolevat kurioosumit kommenteerida, aru saada, millistele juriidilisele argumendile toetudes nii ränka inimese vabadust piiravaid sanktsioone soovitakse kohaldada. Rääkimata inimlikust ülekohtust.

  Ma ei pea vajalikuks kommenteerida panktrotihalduri laimavaid avaldusi minu suunal. Eriti kui tegu on isikuga, kes on teie enda lehes korduvalt ületanud uudiskünnise erinevate sknadaalsete kantimiste ja skeemidega. Pigem on üllatav, kuidas taoline isik saab jätkuvalt tegutseda Eesti Vabariigis pankrotihaldurina.“

  .
  MiniCrediti pankrotihaldur Martin Krupp.Foto: Andres Haabu

  Ta on patoloogiline valetaja ning kahjuks takistab Hanschmidti tegevus otseselt kogu pankrotimenetlust.

  Martin Krupp,
  MiniCrediti pankrotihaldur
  Pankrotihaldur: Hanschmidt on tankist ja patoloogiline valetaja
  MiniCrediti pankrotihaldur Martin Krupp nimetab Hanschmidti tankistiks ja valetajaks, kelle roll on olnud pankrotimenetlust takistada ja teha kõik endast olenev, et võlausaldajatel oleks oma nõudeid võimalikult keeruline rahuldatud saada.
  Järgneb intervjuu Kruppiga:
  Kuidas te kommenteerite Hando Hanschmidtile aresti määramist? Ta ei tohiks üldse äri ajada, sest temaga seotud firmadest kaovad dokumendid ära, tema haldurile ning ka kohtus räägitav jutt on täiesti vastukäiv. Ta on patoloogiline valetaja ning kahjuks takistab Hanschmidti tegevus otseselt kogu pankrotimenetlust. Tema puhul oleks arest ka selline pankrotimenetluse tagamine, et ta kipub vabaduses üha uusi ja uusi pahandusi toime panema. Eelnevalt on kohus tema suhtes rakendanud elukohast lahkumise keeldu, mida ta on üritanud mitu korda vaidlustada. Tal on ka juba mitmes advokaadibüroo, kes teda esindab.
  Kui ta istub kohtumääruse jõustumisel aresti ära ja ikka midagi ei muutu? Põhimõtteliselt võib kohus siis talle uue aresti määrata. Kohus on praegu talle suhteliselt lühikese aresti määranud, sest korraga võib kolm kuud ka määrata. Hando Hanschmidti puhul on arest küll ainuvõimalik meede, et ta ei satuks uutesse pahandustesse. See on tema huvides ka.
  Kas enne Hanschmidti juhatuses olnud Vitali Jaroševitš on peale tema vastu esitatud hagi muutunud koostööaltimaks? Tema muutus koostööaltiks. Ta tuli ja rääkis ausalt ära, kuidas asjad aset leidsid. Kuidas toimus tagantjärele dokumentide loomine ja kuidas MiniCrediti võlgnike raha suunati tagantjärele muudetud kuupäevadega dokumentidega uutesse äriühingutesse, mille hulgas üheks firmaks on DirectCom, kus juhtumisi on jälle Hanschmidt juhatuse liige. Kurb ongi Minicrediti loo juures see, et ettevõttel oli kümneid tuhandeid kliente ja kui ma pankrotihaldurina läksin ettevõttesse, siis oli üleval üle 4000 maksehäire ning täitemenetlusi oli ligi 1800. Dokumente pole mulle aga siiamaani üle antud. Pöördusin eelmise aasta lõpus ka tarbijakaitseameti poole ja palusin, et nad teeksid koostööd ja teavitaksid MiniCrediti laenuvõtjaid, et nad ei maksaks MiniCrediti käest saadud laene tagasi suvaliste isikute kontodele. Tarbijakaitseamet ei tulnud sellega kaasa. Ma olen ise püüdnud nii ajakirjanduse kui muude vahendite kaudu avalikkust teavitada, aga inimestele pole see kohale jõudnud ja nüüd on nad hädas, et neilt nõutakse topeltraha sisse.
  Kes nende kontode taga on? Seal on konkreetsed isikud, muu hulgas Hanschmidt ja tema poolvend Kristian Kesner. Vitali Jaroševitš oli MiniCrediti juhatuses käsutäitja, kes enda kinnitusel täitis Kesneri käske ja kui ta enam ei olnud nõus allkirja andma, siis vahetati juhatusse Hanschmidt, kellel oli seal tankisti roll. Hanschmidti roll on olnud ka pankrotimenetlust takistada ja teha kõik endast olenev, et võlausaldajatel oleks oma nõudeid võimalikult keeruline rahuldatud saada. Jaroševitšil on dokumendid, millele Hanschmidt on alla kirjutanud, et ta on kõik ettevõtte dokumendid vastu võtnud.
  Kas Hanschmidti varale on ka piiranguid pandud? Tema nimel vara ei ole.
  Pankrotihaldurina teil selliseid isikuid väga tihti ette ei tule? Lisaks sellele, et ta ise töötab pankrotimenetlusele vastu, on palgatud juriste-advokaate, kes teevad kõik endast oleneva, et pankrotivarale ligi ei saaks. Nii süsteemset ja suurt vastuseisu tõesti väga tihti ei ole.
  Kas Hanschmidti vastu on ka võimalik hagi esitada? Kindlasti on, küll me selle kokku paneme. Tegemist on kurjategijaga, kellel on kehtiv kriminaalkaristus maksupettuse eest. Kui ta peaks MiniCrediti asjas süüdi mõistetama, siis ta läheks pikaks ajaks vangi. Ma ei olegi sellist enesehävituslikku käitumist näinud. Eks neid tankiste on igasuguseid, kuid temal on vist täiesti ükskõik.
 • Hetkel kuum
Madis Sõnajalg: Estonia vajab Estoryat
Me peame lõputu lõksus istumise hädakisa asemel õppima oma edulugusid mõjusalt jutustama, kirjutab Madis Sõnajalg arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Me peame lõputu lõksus istumise hädakisa asemel õppima oma edulugusid mõjusalt jutustama, kirjutab Madis Sõnajalg arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
USA turud sulgusid teisipäeval madalamal: kõigi pilgud Nvidial
Dow Jones, Nasdaq ja S&P 500 olid kõik languses, ka nafta hinnad langesid, seevastu kuld ja kolmekuulised USA võlakirjad tõusid.
Dow Jones, Nasdaq ja S&P 500 olid kõik languses, ka nafta hinnad langesid, seevastu kuld ja kolmekuulised USA võlakirjad tõusid.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Väiketootjate unistus on purunenud: meie pealt hoitakse esimesena kokku
Unistus, et järjest rohkem tarbitakse teadlikult kohalike väiketootjate tooteid, ei ole täitunud, ütles väiketootja Nopri talumeierei peremees Tiit Niilo.
Unistus, et järjest rohkem tarbitakse teadlikult kohalike väiketootjate tooteid, ei ole täitunud, ütles väiketootja Nopri talumeierei peremees Tiit Niilo.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Neeme Korv: Skype'i tegijad trikitavad jälle
Eesti kapital osaleb olulistes tehingutes, kiiresti kasvavad gasellettevõtted ületavad takistusi, aga kas vaeseks saame end ikkagi vinguda, küsib Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Eesti kapital osaleb olulistes tehingutes, kiiresti kasvavad gasellettevõtted ületavad takistusi, aga kas vaeseks saame end ikkagi vinguda, küsib Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Microsoft andis oma Ukraina esinduse juhile vedada ka Balti piirkonna
Seni Microsofti Ukraina esindust juhtinud Leonid Polupan sai ametisse ka Balti piirkonna juhina.
Seni Microsofti Ukraina esindust juhtinud Leonid Polupan sai ametisse ka Balti piirkonna juhina.
Teadlane: kliimaseaduse eesmärk on vildakas
Rääkides rohepöördest, siis ka autodega tehakse pöördeid. Aga see on juhi otsus, kas pööre toimub sujuvalt ja kaasreisijatele märkamatult või külg ees kummivilina saatel, kirjutab TalTechi doktorant-nooremteadur, kliimaseaduse transpordi ja liikuvuse töögrupi liige Tanel Jairus.
Rääkides rohepöördest, siis ka autodega tehakse pöördeid. Aga see on juhi otsus, kas pööre toimub sujuvalt ja kaasreisijatele märkamatult või külg ees kummivilina saatel, kirjutab TalTechi doktorant-nooremteadur, kliimaseaduse transpordi ja liikuvuse töögrupi liige Tanel Jairus.
Müügimees: me liigume elektriautode suunas märkamatult
Elektriautode müüjad tajuvad, et üha enam inimesi mõtleb elektriauto ostmisele, rääkis City Motorsi kasutatud autode müügijuht ja Elektriautopood.ee müügimees Sander Kirss.
Elektriautode müüjad tajuvad, et üha enam inimesi mõtleb elektriauto ostmisele, rääkis City Motorsi kasutatud autode müügijuht ja Elektriautopood.ee müügimees Sander Kirss.
Nutipotifirma vajus sügavamale kahjumisse
Nutipotifirma Click & Grow käive jäi viimasel majandusaastal väiksemaks, ärikahjum aga enam kui kahekordistus.
Nutipotifirma Click & Grow käive jäi viimasel majandusaastal väiksemaks, ärikahjum aga enam kui kahekordistus.
Rimi keskendub uute kaupluste avamisele
Möödunud nädalal Järveküla Rimile pandud nurgakivi ei ole kaupluseketi jaoks käesoleval aastal viimane - ees ootab veel mitu investeeringut.
Möödunud nädalal Järveküla Rimile pandud nurgakivi ei ole kaupluseketi jaoks käesoleval aastal viimane - ees ootab veel mitu investeeringut.