Laenud ja hoiused kasvuteel

23. november 2017, 12:22
Eesti Panga analüütik Mari Tamm
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171123/NEWS/171129832/AR/0/AR-171129832.jpg

Nii Eesti pankadest võetud laenud kogusumma kui seal hoitavad hoiused kasvasid oktoobris jõudsalt, pikaajaliste laenude intressid püsivad 2,4 protsendil. Seejuures kasvas uute eluasemelaenude maht pea viiendiku jagu.

Sissetulekute kasv ja kõrged kindlustunde näitajad hoiavad majapidamiste laenunõudlust ülal, kommenteeris Eesti Panga analüütik Mari Tamm keskpanga pangandusülevaates. Eluasemelaenude portfell on aastaga kasvanud 6,7 protsenti ja oktoobris anti uusi eluasemelaene välja 112 miljoni euro väärtuses, mis on 18 protsenti enam kui mullu. Hästi läheb ka autoliisingu turul, kus laenuportfell on aastaga kasvanud 15 protsenti.

"Uusi pikaajalisi laene anti 229 miljoni euro väärtuses. Suurim osa, peaaegu 40 protsenti uutest pikaajalisest laenudest läks kinnisvara- ja ehitusettevõtetele ning pisut üle 10 protsenti said kaubandus- ja tööstusettevõtted," märkis Tamm. Ettevõtete laenu- ja liisinguportfelli aastakasv on viimasel kuul olnud 6 protsenti, kui kõrvale jätta ühe panga otsus suunata osa laenudest välismaise emapanga portfelli.

 

Hoiused kasvasid oktoobris aastavõrdluses 11 protsenti, sealhulgas majapidamiste hoiused jõudsid 6,6 miljardi euroni ning nende kasv on kiirenenud. Ettevõtete hoiuste kasv on aasta võrdluses 12 protsenti, kuid trend on aeglustumas, mis viitavad ettevõtete põhivarasse tehtavate investeeringute kasvu.

Ettevõtete uute pikaajaliste laenude intressimäärad on viimasel kahel aastal olnud keskmiselt 2,4 protsenti ning keskmine laenuintressimäär on jäänud viimastel kuudel sellest pisut madalamaks. Uute eluasemelaenude keskmine intressimäär tõusis aasta esimesel poolel pisut ja on viimastel kuudel jäänud püsima varasemale tasemele. Oktoobris kujunes uute eluasemelaenude keskmiseks intressimääraks samuti 2,4 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. November 2017, 12:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing