Kristjan Pruul • 24 november 2017

Saku aktsiisipiduris leevendust ei näe

Õlletehas  Foto: Andras Kralla

Rahandusministri otsus aktsiisitõusuga hoogu hoida on kiiduväärt, kuid Saku Õlletehase müügidirektor Jaan Härms ootab aktsiiside langetamist.

"Tunnustan rahandusminister Tõnistet mõistlikkuse ja julguse eest aktsiisitõusu peatamise teema eest seista. Kahjuks ei muuda see tänavuse ülijärsu aktsiisitõusu tekitatud halbu mõjusid. Loodame Sakus, et eilne otsus on alles teema avamine ja valitsus tegeleb mõjude analüüsi ning olukorra parandamisega edasi. Tegelik lahendus oleks alkoholiaktsiiside alandamine ja taastamine varasemal tasemel," kommenteeris Jaan Härms.

Härmsi sõnul kallutavad juba praegused hinnatõusud lahjade alkohoolsete tarbijaid kange alkoholi ostmisele ning Läti piirilt suuri alkoholikoguseid kaasa ostma. "On oodata, et Läti poolt plaanitud aktsiiside muutmine pisut vähendab hinnaerinevust, aga see pole kaugeltki piisav, et midagi muutuks üha aktiviseerunud piirikaubanduses," ütles ta.

 

"Juba esimesel poolaastal nägime Lätti suunduva müügi oodatust suuremat kasvu ning teisel poolaastal süveneb piirikaubanduse trend veelgi," rääkis Härms, kes prognoosib maksutulude kaotuseks tuleval aastal 170 miljonit eurot. "Lisaks on järsult vähenemas Soome turistide ostud Eestis ja nende pealt saadavad tulud ja maksud," lisas ta. 

Valitsus otsustas neljapäeva õhtul kabinetiistungil, et alkoholiaktsiisi tõus veebruaris tuleb poole väiksem plaanitust – õlle ja siidri aktsiis 9 protsendi võrra ja kange alkoholi aktsiis 5 protsendi võrra.

Hetkel kuum