Äripäev • 8. jaanuar • 1 min
Jaga lugu:

Karm Brexit mõjub lihatööstustele laastavamalt kui Venemaa impordikeeld

Euroopa lihatööstust kummitab uus oht.
Euroopa lihatööstust kummitab uus oht.  Foto: Eiko Kink

Karmil Brexitil on katastroofiline mõju Euroopa lihatööstustele, vahendas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda hiljuti avaldatud Euroopa lihakauplejate liidu (UECBV) uuringut.

Uuring, mille tellis UECBV ja tegi Red Flag Consulting, analüüsib nn karmi Brexiti võimalikku mõju Euroopa lihasektorile. Uuringu tulemuste kohaselt võib kokkuleppe mittesaavutamine ("no-deal") viia järgmiste tulemusteni:

kaubanduse kokkukukkumine - ELi veiseliha ekspordi 84% langus Ühendkuningriikidesse;

hinnašokk - ELi sealihatoodangu väärtus langeb 2,3 miljardit eurot ja veiselihatoodangu väärtus 2,4 miljardit eurot;

töökohtade kadumine - kaob vähemalt 32 000 töökohta üle ELi nii  põllumajandusettevõtetes kui ka töötlevas tööstuses ja jaekaubanduses.

Põhjalik raport modelleerib karmi Brexiti mõju EL ja Ühendkuningriigi vahelisele kaubandusele, tuues välja stsenaariumi, mille kohaselt hinnabarjäärid ning lisanduvad veterinaarkontrollid ja suurenenud transpordikulud vähendavad kauplemist ELi ja Suurbritannia vahel. Veiselihakaubandus väheneb hinnanguliselt kuni 84%, lambalihakaubandus 76% ning sealihakaubandus 48% võrra. Lisakoguste liha jäämine ELi siseturule võib lühiajaliselt langetada veiseliha hinda 8,8% ja sealiha hinda 7,3% võrra.

Loe pikemalt teemaveebist põllumajandus.ee.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt