Pille Ivask • 14. jaanuar 2018 • 4 min
Jaga lugu:

8 märki, et sind lastakse varsti lahti

Foto: Shutterstock

Vallandamine tuleb enamikule inimestele väga suure ja halva üllatusena, mistõttu on emotsionaalse šoki ennetamiseks hea tähele panna võimalikke vihjeid.

Kui üldjuhul suudavad inimesed vallandamist üpris hästi ette tunnetada, tuleb see mõnikord siiski üllatusena. Seetõttu on paslik kõrva taha panna järgnevad kaheksa soovitust, mille järgi on võimalik ennustada, kas sul on aeg ettevõttest lahkuda.

1. Kehv tagasiside

Kuigi kehv tagasiside tööle ei pruugi kohe tähendada, et sind lahti lastakse, ei anna see just eriti head sisendit su karjäärile. Rahvusvaheliselt tunnustatud äriekspert Michael Kerr on kirjutanud, et eriti suureks probleemiks võib osutuda mitme järjestikuse halva tagasiside saamine. Ta nendib, et kui pärast esimest negatiivset tagasisidet annab tööandja üldjuhul uue võimaluse, on mitme järjestikuse möödapaneku korral asi hoopis kehvem.

Sealjuures rõhutab Kerr, et negatiivne tagasisidegi võib olla eriilmeline. Ta ütleb, et väheste oskuste või teadmiste tõttu saadud halb tagasiside on igal juhul parem kui see, kui sulle öeldakse, et sa ei sobi meeskonda, ei oska tiimis töötada või ei sobi firma kultuuriga kokku.

2. Sulle antakse võimatuid ülesandeid

Kerri sõnul viitab võimalikule vallandamisele ka see, kui sind pannakse projektidesse, mis sulle üldse ei sobi ja millega sa kindlasti hakkama ei saa. “See tähendab, et juba ette teatakse, et sa ebaõnnestud,” selgitas ta ja lisas, et mõnikord peab tööl tegema sobimatuid ülesandeid, kuna meeskonna juhid pole osanud töid-tegemisi paremini koordineerida. Samas võib sellest välja lugeda, et sulle on seatud lõks.

3. Sind hoiatatakse 

Hoiatuse saamine võib kaasa tuua vallandamise.

4. Sind ei kaasata tähtsate otsuste tegemisse

Kui ülemus ei uuri, mida sa ühest või teisest strateegilisest otsusest arvad, on see taas halb märk. “Kui sind jäetakse siseringist välja, võib see viidata, et sul võib olla aeg ettevõttest lahkuda,” selgitas Kerr.

5. Sa ei saa ülemusega läbi

Kui sa muidu olid bossiga heades või sõbralikes suhetes ning viimasel ajal on need märkimisväärselt jahenenud, võib arvata, et midagi head pole tulemas. “Kui su suhtlus ülemusega on muutunud juba toksiliseks ning su ülemus kas ignoreerib sind või halvustab sind avalikult, võib kindel olla, et su töökoht on ohus,” kommenteeris Kerr.

6. Inimesed kipuvad sind vältima

Inimesed üldjuhul tunnetavad üpris hästi, kui suhtumine neisse on muutunud. Seega, kui sa tunned, et kolleegid, kes olid sinu vastu varem väga sõbralikud, on muutunud kuidagi ükskõiksemaks, võib see olla halb märk.

“Sageli kuulevad just kolleegid esimesena, kui kedagi plaanitakse lahti lasta ning seetõttu tõmbavad nad ka suhtlemist tagasi, et vältida süütunnet,” kommenteeris USA töökohaekspert Lynn Taylor Business Insiderile.

7. Meeskonnatöö pole su tugevus

On oluline, et sinu ja su töökoha väärtused langeksid kokku. Kui su töö eeldab meeskonnas töötamist, tähendab see, et tiimitöö pärast nina kirtsutada pole võimalik. Veelgi enam, see eeldab, et kõik peaksid olema projekti kaasatud ning kui vaja, võtma vastutuse kogu meeskonna eest.

8. Sa tunned, et midagi on valesti

Peale kõige eelneva tasub usaldada ka oma sisetunnet ehk kui sul on hinges pidev kahtlus, et midagi on tööl valesti, ei pruugi see olla tekkinud niisama.

Ärinõustamisteenuseid pakkuva Petra Coachi konsultant Andy Bailey tõdes väljaandele Business Insider, et sa võid küll olla A-kategooria ekspert, ent mitte selles ettevõttes, kus sa parasjagu töötad. “Hakka otsima tööd, mis aitab välja tuua su paremad oskused ning tööeetika,” kommenteeris Bailey.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt