Äripäev • 15. jaanuar 2018 kell 8:34

Lihtsam leida juhti, keerulisem müügiinimest

Foto: Eiko Kink

Tänavu osutub raskeimaks IT, klienditeeninduse ja müügiinimeste leidmine, kinnitab CV Online’i värske uuring. Lihtsam on täita juhtide ja keskastme juhtide ametikohti.

Aasta 2018 kasvavad tööturu pinged piirini, kus tööintervjuud juhib ja küsimusi esitab tööotsija, ja see seab ka juhtidele uued nõudmised, prognoosib CV-Online.

Viimase kümnendi jooksul on värbajad alustanud vestlust tööotsijaga väga erineva avaküsimusega. Kui kümme aastat tagasi küsiti „miks peaksime teid palkama“, ja seejärel „kas oled avatud uutele pakkumistele“, siis aastal 2018 küsib värbaja keerutamata „mis tingimustel oleksid nõus töökohta vahetama?“

Praegu on tööandja soovinimekirja eesotsas paindlik tööaeg, kodus töötamine, lisapuhkusepäevad või isegi osaline tööaeg, mis jätab rohkem aega hobide jaoks.

„Näeme palgad.ee kasutajate pealt, et ka töötavad inimesed jälgivad hoolega enda turuväärtust ja ei kõhkle uuele kohale kandideerimast.“ kinnitas Rain Resmeldt Uusen, CV Online’i turundusjuht.

Tööturupinged seavad ka juhtidele palju suuremad nõudmised, leiab CV Online’i juhataja Agu Vahur „Juhid, kes peavad kaasaegset paindlikku töökorraldust antsakaks idufirmade kapriisiks, on aasta lõpuks kas ümber mõelnud või teistele ruumi teinud,“ rõhutas Vahur. „Olemasolevate töötajate hoidmine muutub sama kõvaks pähkliks kui uute leidmine. See pole juhtidele väljakutse, vaid ultimaatum – kohaned või lähed.“

Kui kõrgelt erinevaid kriteeriume väärtustatakse, sõltub ka valdkonnast. Avalikus sektoris, klienditeeninduses, tootmises ja müügis peetakse kõige olulisemaks väärtuseks endiselt palka. Samas on IT, panganduse, telekommunikatsiooni, tehnoloogia ja juhtimisega seotud aladel üha tähtsamaks muutumas nn pehmed väärtused ja aeg iseendale.

Hetkel kuum