Äripäev • 23. jaanuar 2018 kell 10:47

Helme: Tallinna Sadama börsile viimiseks puudub vajadus

EKRE esimees Mart Helme.   Foto: Andras Kralla

EKRE ei toeta täna riigikogus esimese lugemise läbinud muudatusettepanekut transpordi arengukavas, millega nähakse ette Tallinna Sadama vähemusosaluse börsileviimist.

"Me ei ole nõus sellega, et valitsus on otsustanud meie ühisest kuldmune munevast hanest praadi teha. Tallinna Sadama börsile viimiseks puudub igasugune vajadus. Tallinna Sadam kandis eelmisel aastal dividendina riigieelarvesse 48 miljonit eurot, millele lisandus tulumaksukulu 12 miljonit eurot. On selge, et Tallinna Sadama aktsiate müügiplaani tiivustab vasakvalitsuse plaan kasutada raha riigieelarve aukude lappimiseks," ütles EKRE esimees Mart Helme pressiteate vahendusel. "Peale selle kaasneb riigiettevõtte müügiga ka turvarisk. Lühiajalise rahalise kasu eesmärgil võib elutähtis strateegiline ettevõte sattuda kas või osaliselt võõrriikide kontrollitava kapitali kätte. Valitsuse plaan avab meid majandusšantaažile ja ohustab julgeolekut."

Helme sõnul tähendab Tallinna Sadama kolmandiku aktsiate börsile viimine muu hulgas seda, et riik peab end omanikuna taandama teiste aktsionäridega samasse inforuumi. "See tähendab, et enam ei ole valitsusel eelisõigust näiteks nõukogu materjalidele ja pikaajalistele finantsprognoosidele. Samuti ei saa sadama haldusala minister küsida mingit muud avalikkusele mittekättesaadavat infot."

Sadam tüürib börsile

Riigikogus läbis täna esimese lugemise transpordi arengukava muutmise eelnõu, millega muudetakse riigi osalust ASis Tallinna Sadam. Arengukava kohaselt säilitab riik 100protsendilise osaluse ASis Tallinna Sadam. Selleks, et oleks võimalik viia Tallinna Sadam vähemusosalusebörsile, sõnastatakse arengukavas, et riik säilitab ASis Tallinna Sadam enamusosaluse. Seega jääb riigi omandisse vähemalt 2/3 Tallinna Sadama aktsiatest.

Eelnõuga luuakse võimalused Tallinna Sadama aktsiate avalikuks noteerimiseks. Kuni 1/3 aktsiate avalik noteerimine on kokku lepitud valitsuse koalitsioonilepingus.

Täpsem aktsiate noteerimise protsent võib jääda vahemikku 28-33. See selgub siis, kui emissiooni struktuur on välja töötatud. Ettevõtte eesmärk on noteerida aktsiad Nasdaq Tallinn börsil hiljemalt 2018. aasta I poolaasta lõpuks.

Hetkel kuum