Tallinna Vesi jahmatas investoreid

26. jaanuar 2018, 17:00
Vesi.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180126/BORS/180129732/AR/0/AR-180129732.jpg
Ainult tellijale

Tallinna Vee täna avaldatud tulemustes haigutab kahjunumber. See on tingitud kaotatud tariifivaidlusest riigikohtus, mis võib tuua kaasa miljonites eurodes tarbijate nõudeid börsiettevõtte vastu.

„Selles mõttes võib tulemust üllatuseks lugeda, et provisjon pandi tulemustesse sisse ja esmapilgul tundub olevat tohutu kasumi langus,“ märkis Tallinna Vee aktsionär Jaak Roosaare. Ilma võimalike lubatust kallimalt maksustatud vee hinna eest tulenevate nõueteta on Roosaare hinnangul tulemused aga väga head. „Samas ei aita need enam eriti ettevõtte tulevikuväärtust arvutada, sest endiselt on teadmata uued tariifid ja ka nende täpne kujunemismehhanism,“ lisas ta ning viitas sellele, et jätkuvalt oodatakse arbitraaži otsust.

Riigikohtu detsembrikuine otsus leidis, et Tallinna Vee aastaid küsitud hind oli liiga kõrge ega vasta seadusele.

Tallinna Vee puhaskasum langes aastaga võrreldes 60,7 protsenti, müügitulu tõusis aga aastases võrdluses 1,4 protsenti. Ettevõtte mullune müügitulu oli 59,82 miljonit eurot, mis on 1,4% rohkem kui eelnenud aastal (2016: 58,98 miljonit). Samal ajal oli Tallinna Vee puhaskasum 7,22 miljonit eurot, langedes võrreldes 2016. aastaga 11,17 miljonit eurot. 

Puhaskasumit mõjutasid eelkõige provisjon seoses võimalike kolmandate osapoolte nõuetega, mis võivad järgneda riigikohtu läinud detsembri otsusele – juhul, kui kohtud peaksid sellised nõuded põhjendatuks lugema. Lisaks mõjutas puhaskasumit väiksem tulumaks dividendidelt, mis toetas ettevõtet umbes 1,8 miljoni euroga. Valusama augu lõi kasumisse aga riigikohtus lüüa saamine. Ilma detsembrikuise riigikohtu otsuseta, kus Tallinna Vesi kaotajaks jäi, ja pärast mida Eesti Omanike Keskliit teatas, et asub veemonopoli vastu nõudeid koguma, oleks ettevõtte mullune puhaskasum olnud 24,17 miljonit eurot, mis on 29,2% või 5,47 miljonit eurot enam kui 2016. aasta samal perioodil.

Möödunud aasta IV kvartalis oli kontserni müügitulu 15,97 miljonit eurot, suurenedes võrreldes 2016. aasta sama ajaga 10 protsenti ehk 1,46 miljonit eurot. Puhaskasumist sai 2017. aasta 4. kvartalis 10,44 miljoni euro suurune puhaskahjum.

 

Kohtuotsus toob miljonikahju

Täna saadetud börsiteatest selgub, et Tallinna Vesi hindab detsembrikuise kohtuotsuse tulemusel makstavaks summaks ning võimalikuks tagasiulatuvate nõuete suuruseks 17,52 miljonit eurot.

Eesti Omanike Keskliidu juhatuse esimees Priidu Pärna leiab, et tegemist on konservatiivse arvestusega. Kuid kuna hetkel nõudeid kogutud ei ole, ning pole ka selge, kui palju nõudeid esitataks, on täpset kogunõuet keeruline hinnata. „Nõudeid me koguma ei ole asunud, kuna paika tuleb panna esmalt nõude õiguslik pool, perspektiiv ja tegevuskava,“ ütles Pärna.

Omanike keskliit otsustas edasi tegutseda koos Eesti Korteriühistute Liiduga, kuna vee-ettevõtte kliendid on enamasti korteriühistud. Samuti on Pärna sõnul nendega ühendust võtnud suure veetarbimisega ettevõtted.

Tallinna Vee poole pöörduti hüvitamise asjus positsiooni teadasaamiseks kirjalikult. Ühtlasi anti kirjas teada, et eelkõige soovitakse Tallinna Vee ettepanekut, kuidas kohtuvaidluste ärahoidmiseks omanike võimalike nõudeid arvetega tasaarveldada. „Tallinna Vesi vastas nüüd, et nemad ei saa enne uue hinna kinnitamist konkurentsiametis mingit pakkumist teha ega läbi rääkida. See seisukoht on arusaadav ja menetlus võib kesta kuid,“ ütles Pärna. Praegu on kaalumisel, kas pöörduda siiski nõuete aegumise vältimiseks kohtusse või oodata konkurentsiameti otsust.

 Börsiteates seisab, et potentsiaalse kohustuse provisjon võtab arvesse kolme aasta tariifide erinevust, kui võrrelda Tallinna linna poolt 2010. aastal kinnitatud tariife konkurentsiameti metoodika järgi arvutatud tariifidega. Hinnang võtab arvesse umbes 40% kogu eelnevast tingimuslikust kohustusest.

Praegu on pooleli kohtuasi ka rahvusvahelises vahekohtus, kus firma nõuab arbitraažis riigilt 2020. aastal lõppeva lepinguperioodi jooksul tekkivat kahju. Esialgu hindas Tallinna Vesi summat 90 miljoni juurde.

Tallinna Vesi ei vastuta?

Sarnaselt Roosaarega peab Tallinna Vee põhitegevust neljandas kvartalis tugevaks ka LHV vanemanalüütik Sander Danil. "Meil täpseid ootusi neljanda kvartali tulemustele ei olnud, sest aktsia on tulenevalt ebaselgusest tariifide suhtes n-ö ülevaatamisel, samas võib öelda, et põhitegevuse poolest oli möödunud kvartal tugev," leidis ta.

"Kuigi brutomarginaal veidi alanes, siis brutokasum kasvas siiski 7,6 protsenti ning positiivne on ka üldhalduskulude järsk alanemine tulenevalt peamiselt väiksematest tariifivaidlusega seotud kuludest," selgitas Danil.

Ka Danili hinnangul oli tulemuste peamine mõjutaja võimalike nõuete katteks moodustatud 17,5 miljoni euro suurune provisjon. "Ma siiski kipun arvama, et ettevõte ei peaks olema vastutav klientide nõuete pärast, mis on seotud tariifidega, mis kehtivad enne konkurentsiametis heaks kiidetavate uute tariifide rakendamist," märkis ta. "Seetõttu tundub, et provisjonide realiseerumine on suhteliselt vähetõenäoline," viitas Danil sellele, et täna kuludesse kantud summa võib kajastuda tulevastest kasumites.

Kui provisjon kõrvale jätta, kerkis Danili sõnul neljanda kvartali puhaskasum ligi kolmandiku ehk 30 protsenti ning aasta lõikes 34,5 protsenti ehk 24,7 miljoni euro võrra.

Linn ootab dividendi

Tallinna linna esindajate sõnul on linnal arvestuslik ootus Tallinna Veelt saadava dividendi näol. Sellegipoolest täpsemaid numbreid Raepress avaldada ei soovi. „Eesmärgiga vältida dividendiootuse avalikustamise mõju aktsia kauplemishinnale Tallinna börsil ning hoiduda teiste aktsionäride huvide riivest ei ole Tallinna linna selle aasta eelarves toodud eraldi välja oodatava dividendi suurust,“ selgitati linnavalitsusest.

Seejuures kinnitati Tallinna linnavalitsusest, et linna eelarvestrateegiat koostades ja tulusid prognoosides on arvestatud Tallinna Vee dividendi konservatiivsema määraga. „Sisuliselt on tulude prognoosimisel arvestatud võimaliku negatiivse kohtuotsuse mõjuga dividendide väljamaksmisele.“

„Tallinna Vee kasumi jaotamise ettepaneku koos aktsionäridele makstava dividendiga teeb aktsiaseltsi juhatus ning nõukogul on õigus teha muudatusi kasumi jaotamise ettepanekus enne selle esitamist aktsionäride üldkoosolekule,“ märkis Tallinna linnavalitsus. „Nõukogu on seni teinud asjakohase otsuse aprillis või mais.“

Danili arvates on tulevikku vaadates aga peamine küsimus, milliseid tariife on konkurentsiamet nõus kinnitama ja kas läheb mingil kujul uuesti vaidluseks. Seetõttu ei anna LHV jätkuvalt välja ka Tallinna Vee aktsia hinnasihti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. January 2018, 15:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing