Kristjan Pruul • Äripäev • 6. veebruar 2018 kell 9:28

SEB prognoosib Eestile 3,5protsendilist majanduskasvu

SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor  

Eesti majandus kasvab käesoleval ja tuleval aastal tasakaalustatult ja laiapõhjaliselt, kuid möödunud aasta 4 protsenti ületavast kasvust pisut tagasihoidlikumalt, prognoosib SEB.

Maailma majanduse käsi käib hästi ja sellest ei jää kõrvale ka Eesti, kus käesoleval aastal oodatakse 3,5 ja tuleval aastal 3 protsendini küündivat majanduskasvu, ütles SEB Põhjamaade majandusülevaadet tutvustanud majandusanalüütik Mihkel Nestor.

Kui mullu tugines kasv paljuski ehitussektoril, siis edaspidi on tänu tulumaksureformile oodata tugevat, nelja protsendini tõusvat tõuget sisetarbimises ning ettevõtete tootmisvõimsuste põhjal võib prognoosida ka investeeringute tõusu.

"Inflatsioon jääb tarbimist mõjutama ka tänavu, kuid on ilmne, et tulumaksureformiga suurenevad ennekõike selliste perede sissetulekud, kes viivad selle raha pigem poodi kui panka," rääkis Nestor.

Majanduskasvu võimalusi piirab tööhõive, mis on Eestis ajalooliselt ja ka euroalas kõrgeimal tasemel ning Nestori sõnul on raske oodata, et kuskil oleks kuhugi Eestis jäänud kümneid tuhandeid inimesi käed rüpes ootama, et keegi neile tööd pakuks.

Ka ettevõtete tootmisvõimsused on rakendatud väga kõrgel määral, mis tähendab, et suureneva nõudlusega toimetulemiseks peavad ettevõtted paratamatult rohkem investeerima hakkama.

Võimalike riskikohtadena tõi Nestor välja Rootsi kinnisvaraturu, mille jahtumine võiks mõjutada Eesti puidutööstust. Pangasektorisse ulatuvat šokki sealt tema sõnul kindlasti oodata ei ole, sest esiteks on pangad Eestis hästi kapitaliseeritud, teiseks on Rootsis fundamentaalselt kinnisvara nõudlus ja majanduskasvu võimalused väga suured, lihtsalt turg korrigeerib praegu liiga suurt pakkumist kallima elamukinnisvara vallas.

Viimasel aastal ületas analüütikute ootusi mitmekordselt Soome majanduse kasv ning sealne ekspordi tõus. "Arvestades, kui palju on Eestis Soome ettevõtete tütarfirmasid ja sinna lihtsalt eksportivaid ettevõtteid, on Eesti suurima kaubanduspartneri hea käekäik hea uudis nii neile ettevõtetele, kui Eesti majandusele. Samas tähendab sealne palgatõus, et see võib jälle tugevamalt mõjutama hakata Eesti rännet," kommenteeris Nestor.

Eestis eelmisel aastal tehtud investeeringute mõju kohta ütles Nestor, et on tore, kui Eestis on uued praamid ja Haabersti ring tehakse ringi, aga pikemas perspektiivis need liiga palju kaasa ei aita. Endiselt investeeritakse rohkelt n-ö betooni, eriti võrreldes euroalaga, kus investeeringud lähevad rohkem intellektuaalsesse varasse. Tänavuseks investeeringute kasvuks prognoosis pank 4,6 protsenti ning ehituse kõrval on oodata rohkem investeeringuid masinatesse.

Hetkel kuum