Kristjan Pruul • 14. veebruar 2018
Jaga lugu:

Süsinikukvootide hinnad mitme aasta kõrgeimad

Korstnad.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Süsinikukvootide hind on jõudnud 10 euro tasemele tonnist ning kvootide ja kivisöe kõrgemad hinnad mõjutavad oluliselt ka elektrihinda Euroopas.

ELi süsinikukvootidega kauplemise süsteemi reformid on andnud soovitud tulemusi ning turul, kust ettevõtted peavad oma heitkogustele vastavalt ostma saastekvoote, on hinnad tõusnud.

„Silma tasub peal hoida süsinikukvootide turul, mis on jõudnud tasemeni, mida pole nähtud aastast 2015 peale. Kvoodihinna tõusu taga on põhiliselt Euroopa Liidu soov reformida kvooditurgu ning muuta see efektiivsemaks meetmeks, mille abil saavutada taastuvenergeetika eesmärke,“ kirjutab Eesti Energia energiaturu ülevaates.

Baltikumis jäi aasta algul hindu mõjutama peamiselt jahedamad ilmad ning Leedu-Rootsi ühenduskaabli NordBalti ühenädalane hooldus. „Detsembris prognoositi jaanuariks pidevalt jahedat ilma, kuid soojemad ilmad kuu alguses ja teises pooles tõid elektrihinda mõnevõrra allapoole. Samas esines jaanuaris ka väga kõrgeid hinnatippe, mis olid tingitud peamiselt tuuleparkide vähesest elektritoodangust ning lühiajalisest jahedast ilmast,“ kirjutas energiafirma.

Jaanuaris tõusid elektribörsi hinnad kõigis hinnapiirkondades. Eestis tõusis elektrihind 15,9% ehk 37,11 euroni megavatt-tunnist, Soomes 16,2% ehk 37,08 euroni, Lätis 16,5% ehk 37,58 euroni ning Leedus 13,8% ehk 37,63 euroni megavatt-tunnist.

Jaheda ja heitliku ilmaga veebruari keskmiseks elektrihinnaks saab tulevikuhindade põhjal jaanuari lõpu seisuga prognoosida 41,8 eurot megavatt-tunni eest.

Jaga lugu:
Hetkel kuum