Kristjan Pruul • 19. veebruar 2018
Jaga lugu:

Fitch kergitas Kreeka reitingut

Fitch tõstis Kreeka krediidireitingu tasemele B  Foto: EPA

Võlgade parema jätkusuutlikkuse, kasvava majanduse ja riigieelarve primaarülejäägi kasvu tõttu otsustas reitinguagentuur Fitch tõsta Kreeka reitingu tasemelt B- tasemele B.

Riigireitingu väljavaade on Fitchi hinnangul positiivne ning lähtub eeldustest, et Kreeka abiprogramm lõpeb augustis ilma suuremate ekstsessideta ning euroala pakub riigile tänavu ka märkimisväärset võlaleevendust.

Kreekal on küll suur võlakoormus, kuid selle soodsad tingimused tähendavad väikseid võlakulusid, keskmiselt 18aastane maksetähtaeg on pikem kui teistel Fitchi hinnatavatel riikidel, märgib reitinguagentuur reedeses otsuses.

Kreeka võlaprogramm peaks lõpule jõudma augustis ning Fitchi hinnangul suudab Kreeka juba enne naasta tavalisele võlaturule. Näiteks veebruari alguses müüs Kreeka edukalt 3 miljardi euro eest seitsmeaastaseid võlakirju, mille intressiks kujunes 3,5 protsenti. Vaid aasta tagasi küsisid kreeditorid Kreekalt 10aastase võlakirja eest näiteks 7 protsenti.

Reitinguagentuuri analüütikute hinnangul ei nõua Euroopa partnerid Kreekalt pärast augustikuist programmi lõppu enam rangete eelarve-eesmärkide hoidmist, vaid need seotakse rohkem majanduskasvu näitajatega.

Tänu pangasektori eeldatust väiksemale refinantseerimisvajadusele ning märgatavalt tõusnud primaarsele ülejäägile jäi Kreeka 86miljardisest abiprogrammist umbes 27,4 miljardit kasutamata. Mis sest rahast saab, sõltub abiprogrammi lõpus peetavatest läbirääkimistest, kuid Fitch eeldab, et vähemalt osa sellest antakse Kreekale, et viimane saaks lihtsamalt võlaturule naasta.

Seda, et Kreeka pärast abiprogrammi lõppu püüaks alustada Euroopa nõutud reformide tagasipööramist, Fitchi hinnangul karta ei ole. Praegu valitseval Tsiprase juhitaval koalitsioonil oleks see keeruline, sest nad ise viisid need muudatused ellu. Peamine opositsioonipartei Nea Dimokratia on ideoloogilises plaanis Euroopa nõutud reformide poolt ning lisaks on tegemist Euroopa-meelse parteiga.

Kreeka riigieelarve primaarne ülejääk, milles laenude teenindamiseks minevat raha ei arvestata, oli möödunud aastal 1,9 protsenti ning ajaperioodil 2018–2020 peaks see jääma 3,8 protsendi tasemele. Kui Kreeka nominaalne majanduskasv jääb lähiaastail 3,9 protsendi tasemele, siis langeb võlakoormus riigi SKP suhtes 2022. aastaks 151 protsendile.

Fitch märgib, et reiting võib ka negatiivses suunas liikuda juhul, kui Kreeka peaks eelarvepoliitikat märgatavalt muutma, abiprogrammi käigus tehtud reforme tagasi pöörama või kui eurogrupp otsustab riigile võlaleevendust mitte pakkuda. Samuti on üleval oht seoses pangandussektoriga.

Euroopa rahandusministrid Kreeka laenumaksega taas ei kiirustanud

Kreeka võlaprogrammi eelviimane ülevaatus pidi lõpu leidma esmaspäeval, kui eurorühma rahandusministrid kogunesid arutama, kas Kreeka on kõik järgmise laenumakse saamiseks vajalikud eeltegevused täitnud.

Jaanuaris otsustasid rahandusministrid 6,7 miljardi euro suuruse osamakse edasi lükata, sest kõiki nõutud seaduseid ei olnud Kreeka valitsus vastu võtnud. Veebruariks asjalood paranenud ei olnud. "Lähinädalatel hinnatakse veel kord olukorda, kas Kreeka on kõik ettenähtud eeltegevused täitnud ja alles seejärel kiidab ESMi direktorite nõukogu järgmise väljamakse heaks," kommenteeris rahandusministeeriumi pressiesindaja.

Osamakse on mõeldud tasumiseks maksmistähtajani jõudnud võlakirjade eest, võlgnevuste katmiseks erasektorile ning rahalise puhvri loomiseks ettevaatega augustikuule, kui Kreeka loodetavasti abiprogrammist väljub. Programmi viimane ülevaatus peakski tulema juunis, mil peaks otsustatama abilaenu viimaste osade maksed.

Jaga lugu:
Hetkel kuum