Kristjan Pruul • 20. veebruar 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Tallinna Sadama börsidebüüt sammukese lähemal

Tallinna Sadam  Foto: Andres Haabu

Pärast riigikogus vastu võetud transpordi arengukava muudatust on vaja kinnitada veel vaid üks seaduseelnõu, et tee Tallinna Sadama börsile viimiseks saaks valla.

"Väga tervitatav, et me oleme lõpuks olukorras, kus Tallinna Sadam on börsile minemas. Olukorras, kus Eesti Energia taastuvenergia tütarettevõte on börsile minemas. Kus Eesti Teed on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis ettevalmistamas võimalikuks osaluse müügiks. Ning analüüsitakse võimaliku EVR Cargo osaluse müüki," loetles majanduskomisjoni liige Sven Sester teisipäeval riigikogu liikmeid eelnõu poolt hääletama kutsudes.

Eelnõud toetas opositsioonist ka Reformierakond. "Tallinna Sadama aktsiate osaline noteerimine börsil 28–33% on igati mõistlik ja hea otsus. Reformierakonna fraktsioon kindlasti toetab seda otsuse eelnõu. Me oleme liberaalne erakond ja me oleme seda meelt, et kindlasti mitte ei pea riik kõike kontrollima, ja riik võiks oluliselt vähem kontrollida, kui praegu," ütles reformierakonna saadik Toomas Kivimägi.

Täna kinnitatud eelnõu valmistas ette majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ja pärast tänast riigikogu otsust ministeeriumil parlamendi käest enam midagi oodata ei ole. "TAK [transpordi arengukava] oli, seal ka muud ei muudetud, kui lihtsalt üks lause. Meie poolt rohkem takistusi ei ole," ütles ministeeriumi avalike suhete juht Rasmus Ruuda.

Millal aktsiad täpselt börsile tuuakse, Ruuda avaldada ei soovinud, ent vihjas, et debüüti võib oodata sel kevadel ehk IPO on vaid kuude küsimus.

Parlamendi heakskiitu vajab veel ka rahandusministeeriumi koostatud riigivara seaduse eelnõu , mis on praegu läbinud esimese lugemise. "See eelnõu sai riigifirmade börsile saatmiseks tehtud ning rohkem meil ühtegi eelnõud kavas ei ole," ütles rahandusministeeriumi pressiesindaja Kristina Haavala.

Riigivara seaduse eesmärk on tagada investoritele kindlus, et riik suuraktsionärina ei saa ligipääsu rohkemale infole kui tavaaktsionär. Põhimõtteliselt kaotavad ministrid, kes praegu on riigifirmade üldkoosolekud, ligipääsu börsile viidavate ettevõtete siseinfole. Seadus on kavandatud jõustuma 2018. aasta 1. aprillil.

"Kokkuvõttes saab riiki õiglase väärtuse aktsiate eest, arenevad kapitaliturud ja paraneb nende likviidsus, millega kaasneb positiivne mõju teistele noteeritud ettevõtete väärtusele ja noteerimine muutub atraktiivsemaks teistele ettevõtetele. Avarduvad ka investorite, sh pensionifondide investeerimisvõimalused Eestisse," kommenteeris majanduskomisjoni liige Sven Sester.

Tallinna Sadama enda eesmärk on noteerida aktsiad Nasdaq Tallinn börsil hiljemalt 2018. aasta esimese poolaasta lõpuks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt