Lennart Käämer • 28. veebruar 2018 • 3 min
Jaga lugu:

Homme on elektri hind veel krõbedam

Alexela juhatuse esimees Maria Helblingi sõnul võivad olulised temperatuuri muutused või suuremad katkestused turu hinna igal hetkel kõikuma lüüa. Tänavune veebruar seda ka ilmestab.  Foto: Raul Mee

Elektri päevane hind hüppas börsil viimase kahe hooaja tipptulemuse – 90,22 eurot megavatt-tunni eest. Põhjuseks külmenenud ilmaolud. Börsipaketi kasutajatel tasuks tarbimist vahemikus 8.00–13.00 edasi lükata.

Premia Tallinna Külmhoone juhi Aivar Ausi sõnade järgi mõjutab hüppeline energia hinna kasv jäätiste omahinda ja seeläbi otseselt ettevõtte kasumlikkust. Elektrihinna muutuste korral operatiivseid kokkuhoiumeetmed kõne alla ei tule, sest tootmine on pidev protsess. See on täpselt ette planeeritud minimaalselt paariks nädalaks, kui mitte pikemaks.

"Sellises mahus elektri hinna kõikumine tähendab Premia jäätisevabrikule lisakulu ca 1500 eurot päevas, mis on kahtlemata ebameeldiv, kuid raskesti välditav," nentis Aus.

Turg kõnnibki köiel

Alexela juhatuse esimees Maria Helbling tõdes, et kogu meie elektrisüsteem opereeribki piiri peal. Olulised temperatuuri muutused või suuremad katkestused võivad turu hinna igal hetkel kõikuma lüüa. Tänavune veebruar seda ka ilmestab.

See, et viimastel aastatel suuri kõikumisi ei ole ette tulnud, on tarbijale uinutavalt mõjunud ja nüüd küsitakse, et mis lahti, mis juhtus. Midagi ei juhtunud. Lihtsalt külmaks läks.“Talvekraadidest tulenev kõrgem tarbimine on kujundanud hinda kogu Baltikumis ja Põhjamaades. Hinna langust on oodata ilma soojenedes,” nentis Helbling.

VKG Energia juhatuse liikme Marek Tulli prognoosib täna Eestit, Lätit ja Soomet tabanud hinnaüllatust homseks ka rootslastele. Hindu viisid üles, nagu öeldud, praegused ilmastikuolud ja oluliselt suurem tarbimine.

Kuna täna on taastuvenergia allikatest s.o hüdro- ja tuule energiatootmine ebapiisav, toodetakse elektrienergiat kallimatest energiakandjatest. Lisaks mõjutavad elektri turuhinda ülekande rikked ja süsteemide piirangud. Olgu näitena toodud Soome rafineerimistehase avarii seisak 27. veebruaril.“Meie arvamusel nimetatud faktorite koosmõju põhjustabki kahe aasta kõrgeimaid hindu,” lisas Tull.

Alates 2013. aastast on börsi hinnad olnud pigem madalad. Näiteks 2015. aastal oli aasta keskmine hind 31,08 eur/MWh (mis on samas suurusjärgus vana suletud turu hinnaga).

Allikas: Sven Ptikve, Imatra

Ära tarbi enne lõunat

Tagant järgi on külmade kuude kõrgete hindade mõjusid vähendada keeruline nii tavatarbijal kui ettevõttel. Samas on mõlema tarbijatüübi jaoks elektriturul variandid, mis riske maandavad.

Kui loeb sisendhinna stabiilsus, siis tasub Helblingi soovitusel kaaluda alati fikseeritud hinnaga või osaliselt fikseeritud hinnaga elektrit. Eratarbija jaoks, kes soovib tarbida börsihinna alusel ja saada kõige õiglasemat hinda, on olemas näiteks ühtlaste osamaksete teenus.“Tarbija jaoks tasandatakse elektri kulu aasta lõikes ning kuu arved ei kõigu,” selgitas Helbling.

Imatra elektriäri juht Sven Pitkve soovitas börsi hinnaga paketi puhul võimalusel elektritarbimist vahemikus 8.00–13.00 (kui hind on ekstreemselt kõrge) edasi lükata.“Selline hindade volatiilsus ongi börsipaketile omapärane ja sellega tuleb arvestada. Pigem tuleks ikka vaadata pikemat ajaperioodi,” leidis Pitkve.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt