Äripäev • 6. märts • 2 min
Jaga lugu:

Helsingi raha pressib Tallinna kinnisvaraturule

Foto: Meeli Küttim

Kokkujooksmise äärele jõudnud Helsinki kinnisvaraturg peletab üha rohkem soome raha Tallinna, kus Soome investorid taas üksi ja hulgi kortereid kokku ostavad, märkis Center Kinnisvara juhataja Christian Ayrer.

Ayrer räägib, et on paar viimast aastat manitsenud meelerahule intriigiotsijaid, kes sooviks Skandinaavia kinnisvaraturul toimuvat üks-ühele Eesti peale üle kanda: see, kui Stockholmi turg on mullis ja Helsinki pingestub, ei tähenda veel, et Tallinna turul oleks mull. Tema hinnangul oleme tunnistajaks kiirele hinnatõusule, kuid mitte mullile.

„Ent see ei tähenda, et lähinaabrite juures toimuv meid ei mõjutaks,“ vahendab pressiteade Ayreri sõnu. „Tihedate Soome-sidemetega kinnisvaraettevõtjana näen, et mõjutab küll, ja viimastel kuudel järjest rohkem. Nimelt pingestus Helsingi kinnisvaraturg eelmise aasta jooksul tasuvus- ja taluvuspiirile, ja selle tulemusel hakkas soomlaste raha Tallinna kinnisvaraturule tagasi voolama.“

Ayrer küsib, mis siis soomlasi rahaga Tallinna peletab, ja vastab – Soomes, eeskätt Helsingis, on kinnisvara hinnalagi kätte jõudnud.

Ayrer toob väite kinnituseks numbrid:

Kahetoalise renoveeritud ja avara köögiga Helsinki kesklinnas, näiteks Kamppi linnaosas, asuva korteri väärtus on umbes 350 000 eurot.

Sama korteri üürihind on umbes 900 eurot kuus ja kommunaalid keskmiselt 4,12 eurot ruutmeetri kohta, mille tasumise kohustus lasub üürileandjal. See tähendab, et Helsinki südalinnas on üüritootlus napp 2,4%.

Sarnane korter Tallinna südalinnas enam-vähem võrreldavas asukohas, näiteks Gonsiori tänaval, maksab ostes 105 000 eurot ning üürides 550 eurot kuus, lisaks on kommunaalid üürniku maksta. Säärase korteri üüritootlus on pea kolm korda kõrgem ehk 6,3%.

Ayrer kirjutab, et puutub soomlaste huviga Tallinna korterite vastu praktikas üha sagedamini kokku. „Ostusooviga pöörduvad meie poole nii üht investeerimiskorterit otsivad pensionieelikud kui ka ettevõtted, kes soovivad endale Tallinna üürikorteritest portfelli koostada.“

Tallinna korteriomanikule tähendab see, et maksejõulisi ostjaid tuleb juurde, selgitab Ayrer. „See tasakaalustab mõnevõrra uute korterite ülepakkumisest sündinud hinnaseisakut, ehk tõenäoliselt jätkub vara mõõdukas hinnatõus ka sel aastal. Üürilisele tähendab see, et vastuvõetava hinnaga üürikortereid tuleb turule juurde.“

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt