Hinnatõusul on pidur peal

Toidukaupade kallinemine on hoo maha võtnud.  Foto: Raul Mee
Äripäev • 7. märts 2018 kell 8:30

Kui mullu sügisel oli tarbijahindade tõus viimaste aastate kiireim (4,2 protsenti), siis viimastel kuudel on hinnatõus peamiselt toiduainete hinnatõusu pidurdumise ning mõnevõrra ka tagasihoidlikuma teenuste kallinemise mõjul aeglustunud, kommenteeris statistikaameti hinnatõusuandmeid rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Kristjan Pungas.

"Võrreldes möödunud aastaga on toit välisturgudel odavnenud, soodustades ka meil toiduhindade tõusu pidurdumist. Kuigi osa toiduainete kokkuostuhinnad on langenud, pole selle mõju veel jaehindadesse jõudnud. Samas on euroala toiduhinnad järginud kiiremini välisturgudel toimunud korrektsiooni," kirjutas Pungas.

Analüütik märgib, et veebruaris jõustusid uued alkoholi aktsiisimäärad, mis lahja alkoholi puhul lisati suuremalt jaolt ka jaehindadesse. Külmast ilmast tingitult tõusis elektri börsihind kolme ja poole aasta kõrgeimale tasemele, kergitades elektri- ning ka osa majapidamiste küttearveid.

Eesti Panga ökonomist Sulev Pert kirjutas kommentaaris, et toiduainete hinnakasv maailmaturul on nüüdseks aeglustunud ning tarbijahindadesse on jõudnud ka mõne toidurühma odavnemine. "Näiteks või hinnatase on kolme kuuga langenud 6%,“ tõi ta näite. „Hooajalisuse tõttu talvekuudel kallimate puu- ja köögiviljade hinnatõus on seevastu olnud tänavu suurem kui tavaliselt. Puuviljade 18% hinnakasv Eestis on olnud Euroopa Liidu riikide üks kiiremaid.“

Teenuste hinna tõus on Pungase sõnul viimastel kuudel olnud tagasihoidlik, 2 protsendi juures, mida pidurdab transpordi- ja sideteenuste ning hariduse odavnemine. Samas kõrge majanduskonjunktuur ning hoogsa palgakasvu jätkumine survestavad teiste teenuste hindu.

Inflatsioon peaks ministeeriumi prognoosi järgi alanema alla 3 protsendi aasta teisel poolel, kui võrdlusest hindade aastataguse tasemega langeb välja mullusuvine lahja alkoholi aktsiisimäära tõus ning välistegurite mõju järk-järgult väheneb. Rahandusministeerium avaldab uue majandusprognoosi aprillis.

Pert märgib, et hinnakasvu hoiab mõnevõrra tagasi ka euro vahetuskursi hiljutine tugevnemine USA dollari suhtes. „Võib oodata, et selle aasta kokkuvõttes kallineb tarbijakorv ligikaudu 3%,“ prognoosis ta.

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad veebruaris eelmise kuuga võrreldes 0,9 protsenti ning aasta varasemaga võrreldes pidurdus hinnatõus jaanuari 3,5 protsendilt veebruaris 3,1 protsendini. Euroalas aeglustus inflatsioon töötlemata toidu odavnemise mõjul 1,2 protsendini.

Hetkel kuum