Äripäev • 12. märts 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Helsingi korteriturg hakkab jäätuma

Korter Helsingis  Foto: Liis Treimann, Postimees/Scanpix

Soome pealinna korterite hinnad on juba alanenud, nagu on seda teinud hinnad ka Oslos ja Stockholmis, kirjutas Kauppalehti.

„Stockholmis ja Oslos on korterite hinnad vaid aastaga tipptasemelt 10–15 protsenti kukkunud. Need võivad kolme aastaga kümneid protsente kaotada, kui allakäik juba kord alguse saab,“ leidis varahaldusfirma Aberdeen Standard Investmentsi uuringujuht Lars Flåøyen.

Tema hinnangul on ka Helsingis languse märke, näiteks vähenes eelmise aasta lõpus korteritesse investeerijate määr.

„Edasi on korterite hinnad tipptasemest odavamad. Oleme investeerijana valmistunud selleks, et Soome korterihinnad on kergelt langusesse keeranud.“

Soome statistikaameti andmed kinnitavad Flåøyeni sõnu. Helsingi piirkonnas on korterite hinnad detsembriga võrreldes 2 protsenti madalamal ja ülejäänud riigis 1,7 protsenti.

Kinnisvarafirmade keskliidu KVKL andmetel vähenes uute korterite müügimaht jaanuaris eelmise aastaga võrreldes 7,5 protsenti.

Tavatarbijale on hinna alanemine hea uudis, kalli krundi ostnud arendajatele see aga head ei tee. Näide on naabermaalt Rootsist kohe võtta: tulemus on see, et Rootsi ehitusfirmade aktsiad on kõvasti kukkunud.

Rootsi ja Norra korteriturgu on jahutanud suuresti rahastamises toimunud muutused.

Kinnisvarainvesteerimisfirma Investors House’i tegevjuhi Petri Roinineni Soomes rahastuse muudatusi vaja pole. „Soome kinnisvarasektor pole üleliia suure võlaga ega ülekuumenenud, nii et seda pole vaja reguleerida. Pangad on juba praegugi elamuehituse rahastamisega väga ettevaatlikud, seega kuna midagi viga pole, pole vaja seda ka parandada.“

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt