Äripäev • 12. märts 2018 kell 8:54

Venemaa relvaäri kaotas turgu USA-le

Protesteerija Jeemenis.  Foto: Reuters/Scanpix

Relvaeksport Lähis-Itta on viimase viie aastaga kahekordistunud, vahendab Soome uudisteportaal Yle Rootsi uurimiskeskuse SIPRI andmeid.

Kogu rahvusvahelise relvakaubanduse maht on viie aastaga kümnendiku võrra kasvanud.

Maailma suurim relvamüüja on kaheldamatult USA, kelle osakaal relvaäris kasvas üle veerandi võrra ja jõudis 34 protsendini. USA relvamüük oli 60 protsendi võrra suurem kui teisel kohal oleval Venemaal, kelle relvaeksport kahanes 7 protsendi võrra.

Relvaimportijatest paistavad silma Lähis-Ida riigid, kuhu eelmisel aastal läks 49 protsenti USA müüdud relvadest. Kokku liikus sinna piirkonda kolmandik maailma relvaekspordist.

SIPRI vanemuurija Pieter Wezeman märgib keskuse pressiteates, et kuigi Lähis-Idas toimuvad vägivallateod ja sealsed inimõigused on Lääne-Euroopas ja USAs tekitanud debati relvaekspordi piiramise üle, viivad just USA ja Euroopa riigid sellesse piirkonda kõige rohkem relvi.

Saudi Araabia ja Egiptuse relvaimport on viimase viie aastaga kolmekordistunud. Maailma suurim relvaimportija on India, mille osa koguekspordist on 12 protsenti. India import kasvas ligikaudu veerandi võrra ja suurim osa relvadest on Venemaa päritolu.

Peale USA ja venemaa kuuluvad viie suurima relvaeksportööri hulka Prantsusmaa, Saksamaa ja Hiina. Nende viie käes on kolmveerand kogu maailma relvamüügist.

Kui Prantsusmaa ja Hiina relvaeksport on viie aastaga tublisti kasvanud, siis Saksa müük on kahanenud. Tõsi, riigi eksport Lähis-Ida maadesse on kahekordistunud.

Hiina relvi on aga varasemast tunduvalt rohkem Türki müüdud.

Rahvusvaheline relvakaubandus pööras paarikümneaastase kahanemise järel taas tõusule 2000ndate aastate alguses. 1980ndate aastate müüginumbritest ollakse aga veel kaugel maas.

Hetkel kuum