Märt Belkin • 13. märts 2018 kell 11:53

Trumpiga raksu läinud minister sai kinga

USA president Donald Trump G7 tippkohtumisel Itaalias.  Foto: Scanpix/Reuters

Naftafirma Exxoni endise peadirektori Rex Tillersoni asemel saab USA uueks välisministriks praegune Luure Keskagentuuri (CIA) peadirektor Mike Pompeo. Presidendiga tihti eri meelt olnud Tillerson sai sappa saadud sulest väidetavalt ka ise teada Twitterist.

"CIA direktor Mike Pompeo saab meie uueks välisministriks. Ta saab fantastiliselt hakkama!" teatas USA president Donald Trump Twitteris.

Senist välisministrit Rex Tillersoni tänas Trump tehtud töö eest.

CIA uueks peradirektoriks saab aga Trumpi teatel senine asedirektor Gina Haspel, kes on selles ametis ka esimene naine. "Õnnitlused kõigile!" lisas USA president.

Trumpi teate järel langes USA dollarit kuue suurema valuutaga võrdlev indeks kolme päeva madalamale tasemele ning viisid aktsiad kergesse langusesse. Eesti aja järgi kell 17 oli börsiindeks S&P 500 aga pisikeses 0,16 protsendi suuruses plussis.

Tihti eri meelt

USA presidendi samm pole otseselt üllatav, kuna Tillerson ja Trump on poliitika üle korduvalt raksu läinud, vahendas Reuters. Näiteks ütles Tillerson otsesõnu välja, et tema arvates oli endist Vene topeltagenti Sergei Skripalit ning tema tütart tabanud harvaesineva närvigaasiga tehtud rünnaku taga kahtlemata Venemaa. Valge Maja aga ametlikult seda järeldust teha ei soovinud.

President on Tillersonilt korduvalt ka avalikult vaiba alt tõmmanud. Näiteks pakkus Tillerson detsembris välja, et Põhja-Koreaga võiks hakata pidama otsekõnelusi ilma mingite eeltingimusteta, ehkki varem oli USA kindel seisukoht, et Pyongyangil tuleks nõustuda, et kõnelused käivad Põhja-Korea tuumaarsenali täieliku kaotamise üle. Valge Maja distanseeris end aga Tillersoni öeldust ning paar päeva hiljem loobus mõttest ka välisminister ise.

Paar kuud varem ütles Tillerson Pekingis ajakirjanikele, et USA üritab Põhja-Koreaga suhelda, ent neid ei huvita dialoog. Trump mõistis selle lähenemise aga avalikult hukka. „Ma ütlesin Rex Tillersonile, meie imelisele välisministrile, et väikese mürsumehega läbi rääkimise üritamine on ajaraisk,“ teatas ta Twitteris, kasutades Kimi kohta käivat solvavat hüüdnime. „Hoia enda energiat, Rex, me teeme, mida vaja!“

Kuulis vallandamisest Twitterist?

Trump teatas teisipäeval Valge Maja ees ajakirjanikele, et nad on Tillersoniga tema tulevikust juba pikka aega rääkinud. „Me saime tegelikult päris hästi läbi, aga olime asjade suhtes eri meelt,“ tõi ta esile. President tõi näiteks Iraaniga sõlmitud tuumaleppe, mille tulihingeline vastane Trump ise on.

Valge Maja kõrge ametnik ütles Reutersile, et Trump palus Tillersonil tagasi astuda juba reedel, ent ei tahtnud seda siis veel avalikuks teha, kuna välisminister oli visiidil Aafrikas. Twitteris teatas Trump otsusest vaid paar tundi pärast seda, kui plaanitust lühemaks jäänud reisilt naasnud Tillersoni lennuk Washingtonis maandus.

USA välisministeeriumi avaliku diplomaatia asekantsler Steve Goldstein ütles aga ametlikus avalduses, et minister pole presidendiga rääkinud ning ei tea, miks ta ametist tagandati. „Minister kavatses riikliku julgeoleku valdkonnas tehtud oluliste edusammude tõttu igal juhul ametis jätkata,“ rääkis Goldstein. CNNi väitel sai Tillerson vallandamisest teada Twitteri vahendusel.

Minister raskes seisus

Alates Trumpi ametiaja algusest 2017. aasta jaanuaris on vabariiklasest presidendi administratsioonist lahkunud ridamisi kõrgete pagunitega ametimehi – näiteks strateeg Steve Bannon, julgeolekunõunik Michael Flynn, FBI direktor James Comey, Valge Maja kabinetiülem Reince priebus, terviseminister Tom Price ning pressišefid Hope Hicks, Anthony Scaramucci ja Sean Spicer.

Enne ametisse määramist polnud mitukümmend aastat naftafirmas Exxon töötanud Tillerson kogenud ei diplomaatias ega politiikas. Tema töö tegi eriti raskeks see, et pärast Trumpi kerkimist USA liidriks lahkus ametist suur hulk USA teenekaid välisteenistuse ametnikke ja diplomaate. Löögi alla on sattunud ka välisministeeriumi eelarve.

Kuulujutud, et Trump tahab Tillersoni just Pompeo vastu välja vahetada, hakkasid ringlema juba eelmisel sügisel. Enne seda vahendas meedia, et Tillerson oli väidetavalt presidenti jobuks nimetanud. Kõneka asjaoluna ei lükanud välisminister toona meedia väiteid terava sõnakasutuse kohta ümber, tõdes USA ringhääling NPR.

Koha võtab pikaaegne lojalist

Reutersi allika kinnitusel töötab Trump Pompeoga koostöös hästi ning president tahtis tema sõnul ennekõike, et Pompeo oleks ametis enne Põhja-Korea liidri Kim Jong Uniga plaanitavaid ajaloolisi kõnelusi ning eelseisvaid kaubandusläbirääkimisi. Ka Trump ise tõdes, et saab varem ka vabariiklaste ridades kongressi valitud praeguse CIA juhiga hästi läbi. „Meil on sarnane mõttekäik,“ rääkis Trump teisipäeval ajakirjanikele.

Pompeot peetakse Trumpile lojaalseks liitlaseks, vahendas BBC. CIA eesotsas tuli tal tublisti žongleerida, et siluda suhteid luureagentuuri ning Ameerika salateenistust natsidega võrrelnud Trumpi vahel. Ta on pehmendanud ka CIA järeldusi, et Venemaa sekkus USA valimistesse. Veelgi enam, kui Trump teatas, et usub igati Venemaa juhi Vladimir Putini kinnitusi, et mingit sekkumist ei toimunud, toetas Pompeo truult presidendi öeldut.

BBC teatel peetakse Pompeod siiski Kremli suhtes presidendist märksa karmimaks. Ta on ka varem öelnud, et Putin on ohtlik riigijuht.

Tuumaleppe vastu ja Guantanamo poolt

Veel kongressi ridadesse kuuludes oli kolmel korral vabariiklasena alamkotta valitud Pompeo muu hulgas väga kriitiline Iraani tuumaleppe vastu. Ta kaitses ka Riikliku Julgeolekuagentuuri (NSA) vastuolulist andmekorjeprogrammi ning oli Guantanamo vangla sulgemise vastu. „Need naised ja mehed ei ole piinajad, nad on patrioodid,“ ütles ta CIA kohta pärast seda, kui 2014. aastal tuli välja senati raport piinamise kohta, kus kirjeldati mitmesuguseid mõjutusmeetmeid.

Esindajatekotta valiti nn teepartei pooldajast Pompeo Kansase osariigist esimest korda 2010. aastal vabariiklaste suurannetajatest töösturite Charles ja David Kochi rahalise abi toel. Ta töötas esindajatekoja luurekomisjonis.

Enne kongressi pürgimist asutas ta ühes teiste USA sõjakooli West Pointi vilistlastega Thayer Aerospace and Private Security nimelise lennundusfirma, kuhu samuti Kochid investeerisid. 2006. aastal müüs ta enda osaluse selles ettevõttes ning asus Sentry Internationali nimelise naftaväljaseadmete firma etteotsa.

Hetkel kuum