16. märts 2018 kell 6:00

Pankurid: muutusi näha aasta pärast

Pangaasjatundjad Norra kuningliku saatkonna ja finantstehnoloogiaettevõtte Auka eestvõttel toimunud seminaril  Foto: Erakogu

Eestil on suurepärased eeldused, et saada tulevikus Euroopa edukaimaks riigiks mobiilimaksete rakendamisel, võidujooks parima lahenduse loomiseks on alles alanud, leidsid Eesti panganduseksperdid ja finantstehnoloogiaettevõtete esindajad eilsel seminaril.

Norra finantstehnoloogiaettevõtte Auka asutaja ja tegevjuht Daniel Döderlein tõdes, et ilmselt on suuremaid muutusi Eesti mobiilimaksete turul näha juba isegi aasta pärast. „Eestis on innovatsioon hinnas, palju usinaid finantstehnoloogiaettevõtteid, laialdaselt kasutusel olevad nutitelefonid ning eelkõige just toimivad turvalised tuvastussüsteemid,“ selgitas Döderlein. „Nüüd on küsimus ainult selles, kes tuleb esimesena välja korraliku ja kasutajaid massiliselt kaasa haarava platvormiga – kas pangad või mingid kolmandad ettevõtted? Pankadel on siin tohutu eelis, sest neil on lojaalsed kasutajad ja kontaktid juba olemas.“

Esimesel eelis

„Skandinaavias tuli PSD2 direktiivi ära kasutava süsteemiga esimesena välja Danske Bank, kelle käes on nüüd mobiilimaksete turust ligi 75%. Kõikidest nende vahendatud ülekannetest tervelt 65% pole aga üldse Danske enda kontode pealt, vaid hoopis teistest pankadest,“ selgitas Döderlein. 

Pankadele 2019. aasta sügisel rakenduv Euroopa Liidu makseteenuste direktiiv PSD2 murrab pankade monopoli ning kohustab neid jagama kolmandate teenusepakkujatega rakendusliidest ehk enam ei ole pangal ainuvõimu kliendi pangakontol toimuva üle. Inimese soovil võib tema kontolt hakata otse tehinguid sooritama panga asemel hoopis kolmas osapool.

Euroopa ja Eesti pangandusekspertide seas läbi viidud uuringu tulemustest selgus, et 26% vastanute arvates võtavad järgneva viie aasta jooksul panga rolli suuresti üle kolmandad teenusepakkujad nagu Google, Apple, Facebook või Amazon.

Hetkel kuum