Äripäev • 16. märts 2018
Jaga lugu:

Tasku katusele tuleb päikeseelektrijaam

Tasku keskus Tartu südames.  Foto: Raul Mee

Eesti Energia ehitab Tartu südames asuva Tasku keskuse katusele päikeseelektrijaama, mis katab kuni 4% keskuse aastasest elektritarbimisest.

Tartu suuruselt teise päikeseelektrijaama tellija on Estiko Energia. 

Eesti Energia juhatuse liikme Andres Suti sõnul on päikeseelektrijaam keskkonnasõbralik ja väikse riskiga tulevikuinvesteering, mis aitab saavutada nähtava säästu oma senistelt elektrikuludelt. „Eesti Energia taastuvenergia ettevõte Enefit Green tagab sujuva protsessi päikeseelektrijaama projekteerimisest kuni lõpliku seadistamiseni ja tootmiseks üleandmiseni. Enefit Green hoolitseb ka ehitus- ja tegevuslubade ning võrguliitumise dokumentatsiooni eest,“ selgitas Sutt.

Estiko nõukogu esimees Neinar Seli sõnul otsustas ettevõte tähistada nii Eesti Vabariigi kui Estiko kontserni 100. sünnipäeva vähendades enda ökoloogilist jalajälge ja võtta kasutusele kuni 1 megavatt taastuvenergiat. "Esimese sammuna rajame Tasku keskuse katusele päikeseelektrijaama, mis säilitab 750 puud ja hoiab ära 150 tonni CO2 emissiooni aastas," lisas Seli.

Tasku keskuse katusele rajatava 560 päikesepaneelist koosneva päikeseelektrijaama tootmisvõimsus on 131 kilovatti.  Paigaldatav süsteem katab ca 4% kogu Tasku keskuse aastasest elektritarbimisest. Praegu käib ettevalmistus päikeseelektrijaama ehituse alustamiseks. Jaam alustab tööd suvel.

Eesti Energia variandid 1 ja 2

Eesti Energia pakub äriklientidele kahte võimalust päikeseelektri kasutusele võtmiseks. Esimesel juhul on kliendil võimalik valida täisteenuslahendus, kus Eesti Energia paigaldab ettevõtte hoonele või kinnistule päikeseelektrijaama ning müüb toodetud elektri kliendile tema tarbimise katmiseks. Esimene sellisel moel ehitatud päikeseelektrijaam asub Järvamaal OÜ Estonia piimafarmi katusel. Täisteenuslahendus sobib nendele äriklientidele, kelle aastane elektritarbimine on üle 500 MWh ning vaba katuse- või maapinda üle 2000 m2.

Teise võimaluse puhul on kliendil võimalik soetada Eesti Energialt päikeseelektrijaam võtmed kätte printsiibil. Sellise mudeli alusel rajatakse ka Tasku keskuse päikeseelektrijaam. Eesti Energia aitab leida tehnilise lahenduse, hangib seadmed, tegeleb lahenduse paigaldamise ja sellele eelneva ettevalmistusega.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum