Otsetee rahalise sõltumatuseni

Raha kogumine.  Foto: Shutterstock
Pille Ivask • 24. märts 2018
Jaga lugu:

Rahamurede lahendamiseks on kõige olulisem muuta oma harjumusi ja mõtteviisi. Kuidas seda kõige lihtsamalt teha?

Finantskäitumist uurinud Tom Corley leidis, et umbes pooled miljonäriks saanutest elasid lapsepõlves tagasihoidlikult või suisa vaesuses.

Rahamuredest välja rabelemiseks tuleb tema sõnul muuta oma harjumusi ja mõttemaailma, kuid see pole lihtne ja tagasilöögid on enam kui kindel. Corley pakub oma uuringute põhjal välja kuus viisi, kuidas juurutada uusi harjumusi. Kui rakendada need tööle oma rahaharjumuste muutmiseks, võib edu tulla kergemini. 

Ära karda uusi harjumusi

Corley kirjutab, et uusi harjumusi ei ole raske tekitada, kui kasutada võlunippi: ühilda uued ja vanad harjumused. Toome näite. Veejoomist peetakse väga kasulikuks ja me kõik teame seda, ometi väga raske end sundida kaheksat klaasi vett päevas jooma. Kui sa oled suur kohvi- või teesõber, võta endale eesmärgiks, et iga kord, kui jood tassi sooja jooki, jood ka klaasi vett. Alguses võib see olla keerulie, aga õige pea näed, et uus komme on külge jäänud.

Sarnast loogikat saad kasutada ka rahaliste eesmärkide täitmisel.

Vali sõpru hoolikalt

Kas on keegi, kellega koos olles sa mõttetult kulutad? Kui jah, siis püüa edaspidi oma kulutamisharjumusi temaga koos olles rohkem kontrollida. Teisalt, kui sa tahad oma rahaasjade üle kontrolli saavutada, suhtle neil teemadel kellegagi, kes peab oma raha üle väga korralikku arvestust. Seesugused vestlused mõjutavad alateadlikult väga suurel määral ning enne kui me arugi saame, oleme sõprade kombed üle võtnud.

Vaheta keskkonda

Kui kolid uude kohta või vahetad tööd, arvesta, et ka su harjumused ja käitumismustrid võivad muutuda. Sa kohandad end vastavalt inimestele, kellega sa suhtled. Vali end ümbritsevatest uutest inimestest välja need, kes sind ja su harjumusi kõige positiivsemalt mõjutavad.

Alusta tagasihoidlikult

Iga uue harjumuse kujundamine võtab aega ja järsud muudatused ei mõju üldjuhul kellelegi hästi. Kui peaksid rahakogumisega alles algust tegema, on kindlasti mõistlik panna kõrvale alguses väike summa ning seda järjest suurendada.

Pane kõik kirja

Corley leidis miljonäride seas tehtud uuringust, et rikkad on oma tegevusplaani väga põhjalikult paika pannud. Tegevusplaan tekitab vastutustunnet ja enese petmine või alt vedamine ei ole inimesele enda jaoks üldjuhul lihtne.

Ära vea end alt

Tõesti, ära murdu. Kui sa oled harjunud pärast õhtusööki šokolaadi nosima, siis kindlaim viis seda mitte teha on poest šokolaadi mitte osta. Kui alguses võib see tunduda sulle häiriv, sest sa oled ju ometi sellega harjunud, unustad sa juba mõne päeva pärast magusasöömise ära.

Samas ära piira end tasemeni, mis su igapäevaelu häirima hakkab. Luba endale aeg-ajalt midagi head, ent püüa teha seda mõistlikult. Kui räägime šokolaadist, siis vali tume šokolaad. Kui paned raha kõrvale, siis osta endale vahel ikka midagi ilusat, aga lihtsalt palju harvem kui varem. Ära unusta kainet mõistust ning luba endale asju, mida sa saad endale lubada, mitte neid, mida su rahakott napilt välja kannatab.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas