Pille Ivask • 8. aprill • 2 min
Jaga lugu:

Kagu-Aasia sulgeb turismihitte

Patongi rand Tais Phuketis
Patongi rand Tais Phuketis  Foto: EPA

Kagu-Aasia turismiriigid Tai ja Filipiinid on hädas sellega, et aina suurenev turistide arv on jätnud tõsise jälje sealsetele randadele ja taristule.

Nii teatas Tai möödunud nädalal, et on neljaks kuuks sulgemas kuulsa Maya Bay, et lasta sealsel loodusel taastuda. Maaliline rand ja loodus said kuulsaks filmist “The Beach” (“Paradiisirand”), Leonardo DiCaprioga peaosas. Filipiinid sulgevad pooleks aastaks aga oma tuntuima turismisaare Boracay.

Filipiinide president Rodrigo Duterte märkis, et mitu valitsust on järjest püüdnud panustada sellesse, et kiire turismiarenguga kaasa minna. Samas on senised ponnistused olnud võrdlemisi jõuetud, mis tähendab, et ainuke variant ongi Boracay saar mõneks ajaks turistidele sulgeda, kuivõrd reostus ja räpasus hakkavad muutuma ohuks inimeste tervisele. “Kõik haiseb, vesi on tõesti must,” kommenteeris Duterte.

Tai Phuketi Turismiassotsiatsiooni asepresident Bhummikitti Ruktaengam ütles väljaandele Wall Street Journal, et tegelikult ei saa Tais enam eristada madal- ja kõrghooaega, kuna Hiina turistid voorivad edasi-tagasi sisuliselt aastaringselt.

Kagu-Aasias käib igal aastal umbes 126 miljonit turisti ning prognooside kohaselt peaks see arv aastaks 2028 tõusma suisa 209 miljonini. Nõnda kiire kasvu taga on Hiina turistid, kes saavad seesuguseid reise endale aina enam lubada. Hiina valitsuse andmeil käis möödunud aastail välismaal puhkamas 62 miljonit hiinlast, mis on kaks korda enam kui viis aastat tagasi.

Töö ja taristu kannatavad

Kuigi suur turismibuum tähendab Kagu-Aasia riikide jaoks korralikku rahasüsti, hakkavad ilmnema probleemid, mida varasemalt ehk nii palju märgata polnud. Ruktaengam ütles Wall Street Journalile, et taristu ei pea nõnda suurele koormusele enam vastu: teed on kehvad ning äravoolusüsteemid otsi andmas. Ta süüdistab selles peamiselt kehva planeerimist ning raha valedesse kohtadesse suunamist.  

Mõistagi avaldavad turismihittide sulgemised mõju ka kohalikule majandusele. Turismiäri edendavaid ettevõtteid võib seetõttu oodata väga suur käibe ja kasumi kukkumine. Sealjuures ei tasu unustada, et kohalikul tasemel on siiski mitmeid, sealjuures loodushoidu puudutavaid regulatsioone, millest paljud ettevõtted ka piinliku täpsusega kinni peavad. Seetõttu on nemad jõuetud midagi tegema, kui kohalikud rannad on koristamata ning ainus variant looduse päästmiseks on nende sulgemine. Filipiinide opositsioonisaadik Risa Hontiveros ütles, et sulgemised võivad mõjutada Filipiinidel kümneid tuhandeid töökohti. Kagu-Aasias töötab turismisektoris umbes 14,5 miljonit inimest.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt