Äripäev • 9. aprill 2018 kell 5:29

Rootslased kõrvuni võlgades

Stockholm  Foto: Reuters/Scanpix

Rootslaste ülikõrge võlatase pole valitsuse püüdlustest hoolimata alanenud, stockholmlase keskmine võlatase on tõusnud 660 protsendile kasutada olevast tulust, kui arvesse võtta ka korteriühistute võlad.

Rootsi finantsjärelevalvel ei ole õnnestunud majapidamiste võlasuhet allapoole tuua, kuigi laenude pikkust on püütud piirata, kirjutab Kauppalehti.

Finantsjärelevalve värske raporti järgi on riigi majapidamiste keskmine võlatase kerkinud aastataguselt 402 protsendilt 411 protsendile.

Igast viiest uue laenu võtnud rootslasest kahel ületab võlatase 450 protsenti kasutada olevast tulust, igal viiendal 600 protsenti. Suurim võlg on suurlinna elanikel.

Finantsjärelevalve uusi meetmeid ei planeeri, vaid ootab, kuidas märtsi algusest jõusse astunud eluasemelaenu pikkuse piirangud mõjuvad. „Meie analüüs viitab, et lühenemisreeglite jõusse astumise järel võetud laenud on väiksemad ja inimesed ostavad soodsamaid kortereid,“ kirjutab järelevalveasutus.

Kinnisvarabüroo Booli andmetel on uute reeglite kehtima hakkamise järel korterite hinnas Stockholmis ja Göteborgi läänides 6 protsenti langenud.

Hetkel kuum