Kristjan Pruul • 24. aprill 2018
Jaga lugu:

Rootsi sisenõudlus surve all

Nordea pank  Foto: Reuters/Scanpix

Rootsi sisenõudlust räsib olukord kinnisvaraturul, kuid ülemaailmne majandusaktiivsus peaks ekspordi hoidma mitme aasta kõrgeimal tasemel, ennustab Nordea pank.

Väljavaated majanduskasvule on ebaselged ja seda kinnisvaraturu tõttu. Nordea ei usu, et eluasemehinnad enam langeksid, sest pakkumise kasv turul on aeglane. Kuid ebakindlus kinnisvaraturul kõigutab sisenõudlust ning riskid jäävad kestma ka pikemas vaates, kirjutab kommertspanga peaanalüütik Torbjörn Isaksson Nordea majandusülevaates.

Lühemas vaates jääb majanduskasvu toetama ülemaailmne nõudlus, märgib Isaksson. Eelmise aasta 2,7protsendilise majanduskasvu taustal prognoosib pank tänavu 2,5 ja tuleval aastal 1,9protsendilist kasvu.

Esimese mõjuna toob Isaksson välja ehitussektori investeeringute aeglustumise, möödunu aastal ehitati riigis 64 000 eluaset, kuid järgmiseks aastaks prognoosib ta selle langemist 45 000 tasemele. Investeeringute aeglustumine viib aga riigi koguinvesteeringute kasvu samuti nulli.

Teisalt toob ebakindlus kinnisvaraturul kaasa probleeme majapidamistele, mis on pikalt parandanud oma rahalist olukorda kasvavate koduhindade toel. Probleem ei ole veel tõsine, kuid sisenõudluse drastilisel vähenemisel oleksid tõsised tagajärjed.

Positiivse külje pealt toob Isaksson välja tugeva tööjõunõudluse, kasvava ekspordi ning tugeva valitsuspoolse nõudluse.

Eriti oluline on Rootsi jaoks euroala kaubanduspartnerite majanduse elavnemine, sest kaubavahetus nendega annab 40% koguekspordist. Teised Põhjamaad on 20% tasemel. Siiani on nähtud tugevat tõusu tooraine- ja sõidukiturul, töötleva tööstuse kaupadel pisut vähem.

Tänu suuremale välisnõudlusele hakkas möödunud aastal lõpuks elavnema ka ettevõtete investeerimine.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas