„Elon Muskil on aeg suureks kasvada“

03. mai 2018, 15:30
Elon Musk
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180503/BORS/180509896/AR/0/AR-180509896.jpg
Ainult tellijale

Nii reageerisid analüütikud ja investorid kolmapäeval avaldatud Tesla kasumi langusele ja käibe kasvule ning ettevõtte juhi kommentaaridele selle kohta.

„Mind frustreeris Eloni suhtumine väga, ta peaks suureks kasvama ning säravate asjade vaatamise asemel oma ettevõtte tagasi õigele rajale juhtima,“ ütles Kelley Blue Booki juhtivanalüütik Rebecca Lindland pärast Elon Muski kommentaare ning avaldatud tulemusi CNBC-le. „Ma loodan, et Tesla investorid oskavad ujuda, sest Musk juhtis nad rasketele küsimustele vastates otse vette,“ sekundeeris talle AutoPacificu analüütik Dave Sullivan.

Täpsemalt nimetas Musk analüütikute küsimusi kuivadeks ja igavateks ning rääkis, et volatiilsust kartvad investorid ei peaks Tesla aktsiasse investeerima. „Küsimused on niivõrd igavad, et need tapavad mu,“ vastas Musk Model 3 tootmist ning Tesla kulutusi puudutavatele küsimustele, mille eesmärk oli kompida Tesla usaldusväärsust ning potentsiaalset kasumlikkust tulevikus.

Varjutas ootust ületava majandustulemuse

Muski suhtumine ei meeldinud ka investoritele, sest pärast tema sõnavõttu vajus aktsia rohkem kui 5protsendilisse miinusesse, taastudes õhtu lõpuks 4,55protsendilise languseni. Kokkuvõttes kaotas Tesla turul ühe õhtuga 2 miljardit dollarit oma turuväärtusest.

Seda hoolimata sellest, et tegelikult ületasid Tesla möödunud kvartali tulemused analüütikute ootusi. Kui ettevõtte kohandatud kahjum oli 568 miljonit dollarit ehk 3,35 senti aktsia kohta, siis FactSeti küsitletud analüütikud prognoosisid selleks 3,54 dollarit aktsia kohta. Samuti kasvas Tesla käive rohkem kui veerandi võrra, 3,41 miljardi dollarini, mida on rohkem kui ekspertide ennustatud 3,28 miljardit dollarit.

Kuna aga Tesla tulevik sõltub Model 3 tootmise edukusest, oodati vastuseid eelkõige selle praeguse tootmisolukorra kohta. „Sa pead analüütikute küsimustele, täiskasvanulikele küsimustele vastama, mitte oma fännide ees praalima,“ viitas Lindland sellele, et sisuliste vastuste saamata jäämise tõttu peab ta aktsia kukkumise peamiseks põhjuseks just Muski.

Money Morningu tehnikaanalüütik D.R. Barton näeb Muski ründava suhtlemisstiili taga aga jätkuvaid tootmisprobleeme. „Kuigi Tesla tootis aprillis 2270 Model 3 nädalas, viitab Muski suhtumine ikkagi tootmisprobleemidele, mis on selge märk rahaliste vahendite ebaefektiivsest kasutamisest,“ selgitas ta. „Tootmine ei ole piisavalt lihtne ning see probleem võib neid jäädagi kummitama,“ arvas Barton ja lisas, et praegu on Teslal vaja täita vähemalt 450 000 tellimust.

Kallis eesmärk

Musk on aga kinnitanud, et hoolimata Fremonti tehase kümneks päevaks sulgemisest teises kvartalis suudetakse juuni lõpuks viia tootmine 5000 autoni päevas. See peaks ettevõtte aasta teises pooles Muski hinnangul kasumisse viima.

Analüütikud suhtuvad aga lubadusse skeptiliselt, sest kasumisse jõudmise jaoks tuleks peale tootmiseesmärgi saavutamise suurendada märkimisväärselt ka efektiivsust. Praegu pärsib seda koosteliini puudulikkus, mis on kaasa toonud ka hilinemisi. „Praegu saab Tesla iga toodetud sõiduki kohta 22 584 dollarit maksueelset kahjumit,“ selgitas Investing.comi analüütik Clement Thibault Reutersile. „Tesla ei ole praegu kulude kärpimise faasis,“ lisas ta.

Peale selle valmistab analüütikutele muret negatiivse rahavoo suurenemine 277 miljonilt dollarilt 1 miljardile dollarile. „Analüütikud ei oodanud, et Model 3 tootmiseesmärkide saavutamisega kaasnevad sellised kulud,“ sõnas Thibault. „See kasvatab paratamatult investorites ebakindlust ning tõstatab küsimuse, kas ettevõte on finantsiliselt jätkusuutlik.“

Muski sõnul aga kasumimarginaalid lähima poole aasta jooksul kindlasti kasvavad. „Ärge muutke ajutist nõrkust föderaalseks probleemiks,“ sõnas ta. „Tegemist pole ajuoperatsiooniga, et asjad tööle saada,“ kinnitas Musk.

Ülehinnatud aktsia

Barclaysi analüütikud usuvad aga rohkem Tesla aruannetes kajastuvaid numbreid kui Muski sõnu ning seetõttu peetakse ettevõtte aktsiat fundamentaalselt ülehinnatuks. Seetõttu oodatakse Tesla turuväärtuse kukkumist 210 dollarile aktsia kohta.

Tesla hinnasihti on alandanud ka Moody'se analüütikud. Seda põhjendusega, et ettevõte pole alates 2003. aastast kasumit teeninud.Ka Moody's toob välja probleeme Model 3 tootmisel.

Lisaks kardavad eksperdid, et kuigi Teslal oli esimese kvartali lõpuks vaba raha 2,7 miljardit dollarit, vajatakse ühel hetkel taas investoritelt raha juurde. „Lisarahastuse hankimine on Tesla jaoks vältimatu, sest muidu tekivad suured likviidsusprobleemid,“ nentisid Bernsteini ja Goldman Sachsi analüütikud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. May 2018, 15:03

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing