Äripäev • 7. mai 2018 kell 11:04

Putin vannutati jälle ametisse

Putin sai neljandat korda Venemaa presidendiks  Foto: Scanpix/TASS

Venemaa president Vladimir Putin vannutati esmaspäeval taaskord kuueks aastaks ametisse.

See on Putinil neljas korda presidendiametit pidada. Populaarsus pole tal laita, kuid seda veab allapoole kulukas tülitsemine Läänega, õrn majandusseis ja ebakindlus valitsusperioodi lõpu suhtes, kirjutab Reuters.

Putini ainsal tõsisemal oponendil Aleksei Navalnõil oli valimistel kandideerimine keelatud. Laupäeval arreteeriti Navalnõi ja sajad tema toetajad meeleavaldusel, kus protestiti Putini võimu pikendamise vastu. Financial Timesi andmetel toimusid meeleavaldused isegi 27 linnas ning öö pidi trellide taga veetma 1600 inimest.

Venemaa president lubas kuut aastat jõulist seismist rahvusvahelisel areenil, tugevat sõjaväge ning pingutusi inimeste elujärje parandamise nimel.

Teiste riikide diplomaatide hinnangul on Putini uue valitsusaja jooksul pingete lahenemist Venemaa ja Lääne vahel vähe oodata. Sündmused nagu sanktsioonide vahetamine, konflikt Süürias, Venemaa endise spiooni Sergei Skripali mürgitamine Inglismaal ähvardavad diplomaatide sõnul konflikti kontrolli alt välja viia.

Venemaa majanduse käekäiku juhivad ühelt poolt naftahinnad, teiselt poolt probleemid rubla kursi, inflatsiooni ja sanktsioonide mõjuga. Dollarites arvestatuna on keskmine palk viimase viie aastaga langenud 867 dollarilt 553 dollarile. Venemaa majandus kasvas möödunud aastal naftahindade toel 1,5 protsenti.

Ebakindlus ootab ees ka seoses Putini värskelt alanud ametiaja lõpuga, kui Putin saab 71 aastaseks. Võimalik on tema jätkamine riigijuhi rollis mõnel muul ametikohal või ka lõpuks ometi võimult taandumine. Keda Putin võiks oma järglaseks soovida, ei ole teada.

Hetkel kuum