Äripäev • 12. mai 2018
Jaga lugu:

5 lugu, mida sa ei taha maha magada

30-miljonilise käibemaksupettusega tegelemiseks kuritegeliku ühenduse loonud Oleg Belokrõlov ja tema üheksa kaasosalist mõisteti 2014.a suvel Harju maakohtus süüdi. (Belokrõlov tumedate prillidega)  Foto: Andres Haabu

Selle nädala Äripäev kirjutas mitmel olulisel teemal. Reastasime kaanelood, mis rääkisid nii ümbrikupalkade vohamisest, Tallinna Sadama IPOst, maksupetturi suurest võlast kui ka teise pensionisamba reformi takerdumisest. Peale selle käisime külas maailmakuulsal investoril Warren Buffetil.

1. Buffetti jüngrite usk on vankumatu

Äripäeva börsitoimetuse ajakirjanik Liina Laks käis USAS Warren Buffeti aktsionäride koosolekul. Laks kirjutas, et 87aastast Warren Buffettit oli tänavu tema kodulinna kuulama tulnud 42 000 aktsionäri, kellele miljardilist kvartalikahjumit näidates andis Omaha oraakel vaid ühe sõnumi: ärge muretsege ja vaadake suurt pilti.

https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2018/05/06/buffetti-jungrite-usk-on-vankumatu

 

Berkshire Hathaway investorid tundusid vähemalt jutu järgi mõnusalt külma kõhuga tegelased olevat.  Foto: Andres Haabu

2. Korstnapühkijate must turg

Teisipäeval kirjutas Äripäev, et korstnapühkijate ja pottseppade turul valitseb kaos – paljud teevad oma tööd mustalt ja rikuvad sellega ausat ettevõtluskeskkonda. OÜ Potipoiss omaniku Pepe Susseni sõnul tegutseb lausa 80% turust mustalt. Ka maksuamet on probleemi tunnistanud ja hoiab valkonnal silma peal. Selle peale teatas MTÜ Korstnapühkijate Koda, et asi ei ole sugugi nii must kui näib ja enamik korstnapühkijaid ja pottseppasid on siiski ausad.

https://www.aripaev.ee/uudised/2018/05/07/korstnapuhkijate-must-turg

OÜ Potipoiss omanik Pepe Sussen on mures korstnapühkijate ja pottseppade kehva maksukäitumise pärast  Foto: Andras Kralla

3. Tallinna Sadama IPO kohal on saladuseudu

Tallinna Sadam teatas, et aktsiate märkimine algab 25. mail, päeval, mil ka prospektiga välja tullakse. Samuti selgub siis kiivalt saladuses hoitav aktsia hind. Tõsi, sadama teatel antakse prospektis siiski hinnavahemik.

Investori jaoks jäid aga tänasel pressikonverentsil põletavamad küsimused vastuseta. Lisaks aktsia hinnale pole näiteks selge see, millisel alusel aktsiaid jaotama hakatakse - kord pannakse paika alles juuni alguses pärast IPOt. Tallinna Sadama aktsiate märkimine vallandas Äripäeva veergudel ka debati, miks tasub või miks ei tasu TS aktsiad soetada.

https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2018/05/08/tallinna-sadama-ipo

Tallinna Sadam läheb börsile. Valdo Kalmu selfile on end temaga koos sättinud sadama finantsjuht Marko Raid, börsi juht Kaarel Ots ja majandusminister Kadri Simson.  Foto: Andras Kralla

4. Teise pensionisamba reformi tabas vastulöök

Plaan muuta teise pensionisamba raha kasutamine paindlikumaks jäi toppama, sest pool aastat riigikogus menetletud reformiettepanekud saadeti uuele analüüsiringile. See tähendab, et otsuste tegemine lükkub riigikogu järgmisele koosseisule.

Kui praegu on teise samba raha kasutamine piiratud ehk suurem osa inimestest saab selle pensionile jäädes kindlustusseltsi kaudu igakuiste väikeste summadena, siis riigikogule esitatud ettepanekuga taheti anda inimesele oma raha üle suurem kontroll.

https://www.aripaev.ee/uudised/2018/05/09/teise-pensionisamba-reformimine-lukati-maaramatusse-tulevikku

Pensionärid  Foto: Andras Kralla

5. Belokrõlovi grupeering peab riigile veel 26 miljonit tasuma

Jõustusid kohtuotsused, mis kohustavad kütuseäri maksupetturit Oleg Belokrõlovit ja tema kaasosalisi solidaarselt tasuma petuskeemis osalenud äriühingute kokku 26 miljoni euroni küündivad maksuvõlad.

Tegemist on maksu- ja tolliameti (MTA) juba 2015.a suvel tehtud vastutusotsustega, mille üle vaieldi mitu aastat kohtutes.

https://www.aripaev.ee/2018/05/10/belokrolovi-grupeering-peab-riigile-veel-26-miljonit-tasuma

Selle valge Bentleyga ilmus Belokrõlov Harju maakohtusse otsust kuulama.  Foto: Andres Haabu

.

Jaga lugu:
Hetkel kuum