Kristjan Pruul • 14. mai 2018 kell 8:30

100 miljardi euro koalitsioon

M5S juht Luigi Di Maio  Foto: EPA

Itaalia kahe protestipartei koalitsioonileppe mustandis on ajakirjanduse hinnangul 65 kuni 100 miljardi euro eest valimislubadusi.

Esmaspäevaks lubatud valitsusleppes on veel mitu tühja kohta, teiste seas ei jõudnud Viie Tähe Liikumine (M5S) ja Liiga nädalavahetusel kokkuleppele selles, kellest saab peaminister. Kummagi partei juht on sellest kohast loobunud ning praegu on avalikkusele selgitatud, et valitsusjuhiks saab poliitik, mitte tehnokraat, kirjutab ärileht Il Sole 24 Ore.

Senise valitsusleppe punktide hinnanguline maksumus eelarvele jääb Itaalia lehtede hinnangul 65-100 miljardi dollari vahele. Il Corriere della Sera märgib, et kõige kulukam on tulumaksu järsk langetamine. Kuid katteallikad tuleb leida ka pensionireformile ja kodanikupalgale.

Radikaalne tulumaksureform

Vastavalt valitsuseleppele tuleb senise progressiivse maksuastmestiku asemele üksikisiku tulumaksule ainult kaks astet: 15% ning 20% perekondadel, kelle aastasissetulek ületab 80 000 eurot. Liiga esindajad on väitnud, et riigikassa tulud vähenevad 26 miljardi euro võrra. 

Selle väite tõesust on raske hinnata, sest kõik detailid ei ole paigas, aga mõne kuu eest tehtud uuringus hinnati tulumaksu 23% langetamist 33 miljardile eurole. Il Sole 24 Ore hinnangul on plaanitava reformi hind vähemalt 45 miljardit eurot.

Esimesel aastal pärast maksureformi loodetakse puudujääk katta maksuamnestiast, märgib Corriere — igaühel on võimalik maksuvaidlus riigiga lõpetada, kui ta hüvitab 10% võlgnevusest. Kui plaan töötab, siis on oodata ühekordset, 30 miljardi eurost maksulaekumist. Hiljem oodatakse maksutulude kasvu aktiivsemast majandustegevusest, millele aitavad kaasa maksulangetused.

Algusest peale oli selge, et tulevased koalitsioonikaaslased kavatsevad vähemalt osaliselt ümber pöörata 2011. aasta pensionireformi, millega katkestati pensionide inflatsioonipõhine indekseerimine ning tõsteti pensionile mineku iga 67 eluaastale. Liiga ja M5S plaani järgi saab edaspidi pensionile minna 41 tööaasta järel. Reformi hinnanguline maksumus on 5 miljardit eurot.

Kodanikupalk seotakse tööturul osalemisega

Viie Tähe Liikumise peamine valimislubadus oli kodanikupalga kehtestamine ning selle nad ka valitsusprogrammi said. Ainult et rakendub see ületulevast aastast. Täpsemalt tehakse tuleval aastal kaks miljardit maksev töötukeskuste reform ja ületulevast aastast hakkavad kõik allpool vaesuspiiri elavad ja aktiivselt tööd otsivad inimesed saama 780 eurot kuus.

Riigile läheb see maksma 17 miljardit eurot. Samas on Itaalia valitsusasutused pakkunud ka sellele tegelikuks hinnaks 15—30 miljardit eurot. Nende katteallikatena on loodetud saada 20 miljardit eurot maksuerisuste kaotamise ja kulutuste vähendamisega.

Lahtiseks jäid veel mõned olulised punktid. Näiteks ei poolda M5S suuri raudteeprojekte Põhja-Itaalias, millele ka Itaalia ühiskonnas on suur vastuseis. Liiga seevastu tahaks ehitusplatsid juba homme avada.

Hetkel kuum