Itaalia võttis valitsusega jälle aja maha

22. mai 2018, 11:14
Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio ja peaministrikandidaat Giuseppe Conte
https://www.aripaev.ee/storyimage/ea/20180522/NEWS/180529911/AR/0/AR-180529911.jpg
Ainult tellijale

Itaalia valimised võitnud kaks parteid valisid keerukat kooselu juhtima advokaadiharidusega Giuseppe Conte, kuid riigi presidenti ei paista nende kandidaat esimese hooga kuigivõrd veenvat.

Iseenesest oleks võinud juba eile ühele poole saada 70 päeva kestnud draama Itaalia tulevase valitsuse koosseisu, koalitsioonileppe ja valitsusjuhiga. Paremäärmusliku Liiga ja protestipartei Viie Tähe Liikumine (M5S) juhid on peaministri kohale valinud vähetuntud advokaadi Giuseppe Conte, keda M5S juht Luigi Di Maio oleks tahtnud niisamagi oma valitsusse kutsuda, kirjutas Itaalia uudisteagentuur ANSA.

Luigi Di Maio kavatseb võtta enda juhtida töö- ja majandusarengu ministeeriumi, Liiga immigratsioonivastast poliitikat, mis muu hulgas näeb ette poolele miljonile välismaalasele uue kodumaa leidmise, peaks siseministri toolilt otse ellu viima aga Liiga juht Matteo Salvini ise.

Itaalia president Sergio Mattarella otsutas Contele mandaadi andmise asemel oodata hoopis järgmise nädalani ning kõigepealt kohtuda veel kord parlamendi esindajatega. Financial Times märkis eile, et Mattarella ei pruugi Contet peaministri kohale soovida, sest viimane on liiga vähetuntud, et Itaaliat edukalt rahvusvahelisel areenil esindada või ka kodus valitsust koos hoida.

Teatava kahtlusega piidlevad presidenti ka tulevase koalitsiooni esindajad. Näiteks Liiga juht hoiatas, et loodetavasti ei hakka keegi tühiste ettekäänete abil peaministrikandidaadile vetot panema.

Teine murekoht presidendi jaoks on majandusministri kohale pakutud 81aastane Paolo Savona, kunagine tööstusminister, kes on skeptiline ühisvaluuta euro suhtes.

Sõnasõda prantslastega

Itaalia ärileht Il Sole 24 Ore kirjutab, et kaks kuud kestnud ja juba finantsturgudel kõhedust tekitanud koalitsiooni läbirääkimistel on oma sõna jõudnud sekka öelda ka Prantsusmaa majandusminister Bruno Le Maire, kes ütles, et itaallased peaksid arvestama, et nende tulevik saab olla ainult Euroopas ning Euroopas tuleb järgida teatavaid reegleid.

Kummalegi Itaalia parteile selline hõige ei meeldinud. „Prantslased võiksid tegeleda rohkem oma asjadega ja vähem toppida nina teiste tegemistesse, kui nad just ei taha rääkida immigrantidest, kes ootavad Ventimiglias (Prantsuse piiri lähedal - toim),“ ütles Salvini, kelle sõnul ei ole Itaalia Kreeka-taoline väikeriik, vaid hoopis suurema läbirääkimisvõimekusega osaline Euroopa Liidus.

Ka Luigi Di Maio ütles, et prantslased võiksid oodata, kuni Itaalias valitsus kokku tuleb ja tööle hakkab, ning alles hiljem oma kriitikaga välja tulla.

Turud piidlevad lepet hirmuga

Eelmisel nädalal langusse pööranud börs ja tõusutee ette võtnud Itaalia võlakirjade tootlikkus ei muutnud kurssi ka esmaspäeval. Suurimaid börsiettevõtteid jälgiv indeks FTSE MIB langes õhtuks 0,9 protsenti. Eelmisel nädalal langes Milano börs pea 3 protsenti.

UBS Global Wealth Managementi Itaalia investeeringute juht Matteo Ramenghi võttis turu hirmud kokku järgmiselt: ebakindlus eelarvetasakaalu suhtes, tulevase koalitsiooni napp häälteenamus parlamendi ülemises kojas ning kahe partei suured maailmavaatelised erinevused seavad küsimärgi alla valitsuse kestlikkuse.

Valitsusprogrammi koostamine ei olnud M5S ja Liigale kindlasti lihtne. Tulemuseks rida eriilmelisi ja valdavalt rahaliselt kalleid lubadusi, mille peale reitinguagentuur Fitch hoiatas eile, et need võivad ohtu seada riigi reitingu. Lubatakse kodanikupalka, drastiliselt vähendatakse tulumaksu ja tehakse progressiivne süsteem kaheastmeliseks, tõstes ka pensionile mineku iga. Samal ajal kaotatakse maksuerisusi ning lubatakse osaliselt maksuamnestiat. Kõik see võib raskelt mõjuda riigi võlakoormale, mis on praegu 132 protsendi tasemel suhtena SKPsse.

Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina kirjutas Itaalia valitsusprogrammi kohta, et majanduskasvu võib see lühiajaliselt küll kiirendada, kuid võlg suureneb veelgi, riigivõlakirjade tootlused tõusevad ja Itaalial läheb selle finantseerimine veelgi raskemaks. See seab raske dilemma ette Euroopa Keskpanga: kas hakata järgmisel aastal tasapisi oma rahapoliitikat karmistama ehk siis intressimäärasid tõstma või riskida sellega, et Itaalia ei suuda oma kasvavat võlga refinantseerida ja kutsub halvimal juhul esile uue eurotsooni kriisi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. May 2018, 11:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing