Äripäev • 1. juuni 2018 • 2 min
Jaga lugu:

Itaalia värske koalitsioon läks kohe Junckeriga tülli

Liiga juht Matteo Salvini taunis Junckeri kommentaare, nimetades neid häbiväärseteks ja rassistlikeks.  Foto: EPA

Itaalia euroskeptilised parteid lõpetasid kolm kuud kestnud segaduse ja moodustavad valitsuse, samas mindi kohe tülli Euroopa Komisjoni presidendiga.

Uuel valitsusel on kavas rohkem kulutada, oponeerida Euroopa Liidu rahandusreeglitega ja võidelda immigratsiooni vastu, vahendab Reuters.

Koalitsioonileppe sõlmimine tähendab, et kordusvalimisi ei tule. See rahustas ka närviliseks muutunud börsi. Investoritele meeldib, et ei tule uusi valimisi, sest kardeti, et see kujuneks sisuliselt referendumiks selle üle, kas euro jääb või mitte.

Ilmselt hakkavad investorid nüüd teraselt jälgima Liiga ja Viie Tähe Liikumise suuri kulutamisplaane, mis võivad kasvatada riigivõlga. Lisaks on koalitsioon öelnud, et üks siht on survestada Euroopa Liitu üle vaatama oma fiskaalreeglid, mis on Liiga juhi Matteo Salvini sõnul itaallased orjastanud.

Presidendile sobimatu minister sai teised ülesanded

Parempoolse maailmavaatega Liiga ja Viie Tähe Liikumine said käed lüüa, sest olid nõus vahetama välja esialgu majandusministriks pakutud euroskeptiku, 81aastase majandusteadlase Paolo Savona, kellega riigipea Sergio Mattarella nõus ei olnud. Savona oli varem avalikkuses rääkinud, et Itaalia peaks eurost loobuma. Savona asemel saab nüüd majandusministri koha vähetuntud majandusteadlane Giovanni Tria.

Siiski on ka Savona valitsuses, tema asub Euroopa asjade ministriks. See ei ole nii mõjukas roll, kuid siiski tuleb tal Brüsseliga läbi rääkida ja Euroopa Liidu teemadel kõneleda.

„Kõik tingimused on täidetud, et saaks sündida Viie Tähe Liikumise ja Liiga koalitsioon,“ teatasid Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio ja Liiga juht Matteo Salvini. Mõni tund hiljem avalikustas peaminister Giuseppe Conte, vähetuntud juuraprofessor, kes ei kuulu kummasegi erakonda, värske ministrite nimekirja. „Töötame sihikindlalt selle nimel, et itaallaste elukvaliteeti tõsta,“ ütles Conte.

Kohe esimene tüli Euroopa liidriga

Juba üsna pea pärast valitsuse kokku leppimist lahvatas esimene konflikt Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga. Tema sõnul peavad itaallased tegema rohkem tööd, olema vähem korrumpeeritud ja lõpetama Euroopa Liidu süüdistamise riigi vaese lõunaosa probleemides.

Liiga juht Matteo Salvini taunis Junckeri kommentaare, nimetades neid häbiväärseteks ja rassistlikeks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt