Kristjan Pruul • 6. juuni 2018 kell 6:43

Hiina pakkus USA-le 70 miljardit

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump  Foto: Scanpix/SIPA

Kaubatollide vältimiseks pakkus Hiina USA-le, et ostab iga aasta 70 miljardi eest rohkem kaupu, kirjutab Wall Street Journal.

Hiina pakkus, et ostab senisest rohkem sojaube, maisi, maagaasi, sütt ja tööstuskaupu, ainus tingimus oli, et USA loobub kavast kehtestada tollimaks Hiina kaupadele.

Kaubagrupid on ilmselt valitud USA raskemas seisus sektorite ning ka president Trumpi toetusbaasile mõeldes. Sütt kaevandatakse Pennsylvanias ja Lääne-Virginias, mis võivad saada kaalukeeleks näiteks USA vahevalimistel. Maisi ja soja puhul on tegemist ennekõike kaubanduspiirangute vähendamisega ning maagaasi lubati osta Hiina riiklike ettevõtete kaudu.

USA on tahtnud vähendada Hiina kaubanduspuudujääki 375 miljardilt dollarilt enam kui poole võrra, 175 miljardile, Hiina pakkumine on selles mõttes poolel teel. Kõhklusi tekitab USAs veel asjaolu, et Hiina ostud ei vähendaks üldist kaubanduspuudujääki, vaid ostaksid need kaubad lihtsalt teistelt partneritelt eest ära. Näiteks on ebaselge, kas põllumajandusettevõtted üldse suudaksid nii kiiresti toodangut suurendada.

USA-l on kavas juuni keskel siiski Hiinale tollid kehtestada, mis muudaks kõnealuse pakkumise tühiseks. USA tahab nimelt, et Hiina lõpetaks tehnoloogiasiirde nõudmise Hiina-USA ühisettevõtmistelt.

Eelmisel nädalal teatatud tollimaksukava seadis USA kaubandusministri ebameeldivasse seisu, sest alles kaks nädalat tagasi olid USA ja Hiina võimaliku kaubandussõja puhul juba esialgsele rahukavale jõudnud. Teiseks küsisid hiinlased kohtumisel, mis sai Trumpi lubatud toest Hiina telefonitootjale ZTE, millel keelati hiljuti sanktsioonide rikkumise eest osta USA tehnoloogiaettevõtete toodangut.

Reuters kirjutab seevastu, et ZTE on jõudnud esialgsele kokkuleppele, mis lubaks telefonifirmal jälle turule naasta. Aprillis sanktsioonide pärast tegevuse praktiliselt lõpetanud ZTE maksab miljard dollarit trahvi ning eraldab 400 miljonit dollarit kontole võimalike tulevaste trahvide katteks.

Osana eelleppest lubas ZTE Reutersi allikate andmetel välja vahetada ettevõtte juhtkonna, lubada USA esindajatel auditeerida USA päritolu komponentide kasutamist ZTE toodangus ning postitada ülevaate sellest ka avalikule veebilehele.

Igasugune kokkulepe ZTEga, mis kaotas Iraaniga kauplemise tõttu ligipääsu USA turule, tõotab USA Senatis kaasa tuua tulise vastuseisu. Teisalt on ZTE oluline ostja paljudele USA ettevõtetele, Hiina telekomihiid ostab aastas USAst 2,3 miljardi dollari eest kaupu.  

Hetkel kuum