Äripäev • 12 juuni 2018

Põhja-Korea ja USA lubasid desarmeerimisel koostööd

Foto: AFP/Scanpix

Teisipäeval kirjutasid USA president Donald Trump ja Põhja-Korea liider Kim Jong-Un alla ühiste kavatsuste dokumendile, millega Põhja-Korea lubab tegutseda tuumarelvade desarmeerimise nimel ning USA pakub talle selle eest julgeoleku garantiisid.

Kahe riigi juhid tegid ka ühisavalduse, milles kinnitasid riikidevaheliste suhete paranemist, tööd tuumarelvade desarmeerimise nimel ning Põhja-Korea lubas USAle välja anda Korea sõjas hukkunud sõjavangide ja teadmata kadunute maised jäänused.

Tegemist on siiski diplomaatilise protsessi esimese sammuga, kuid Reutersi järgi võiks seda võrrelda president Richard Nixoni visiidiga Pekingisse, mille järel algas Hiina reformide aeg.

Financial Times kirjutab, et enne kohtumise alustamist võis kuulda, kuidas Kim Jong-Un ütles Donald Trumpile, et kogu maailmale näib kogu sündmus otsekui ulmefilmist pärit olevat.

Kimi kinnitusel otsustasid kaks riigipead jätta mineviku mineviku hooleks ning minna edasi suurte muutustega. Trump lubas Kimi kutsuda USAsse riigivisiidile.

Kim Jong-Uni ja Donald Trumpi kohtumine Singapuris on esimene kahe riigi tippkohtumine. USA loodab survestada Põhja-Koread tuumarelvadest loobuma ning pakub arvatavasti vastu sanktsioonidest loobumist ning majanduslikku toetust.

Dokumenti ennast pressile ei jagatud, kuid praeguseks on selle tekst fotodelt välja loetud. Korralikuks leppeks on seda raske nimetada, ühelt poolt ei ole sõnagi sellest, et Korea sõja võiks ametlikult lõpetada. Samuti puuduvad igasugused muud USApoolsed konkreetsed lubadused näiteks Korea poolsaarelt vägede väljaviimise kohta.

Teisalt ei ole mõista antud selleski, mida tuumarelvade desarmeerimise protsess võiks tähendada, millised võiksid olla kõige umbkaudsemadki tähtajad või milliseid lubadusi Põhja-Korea ülepea andis.

USA ja Põhja-Korea uuendavad omavahelisi suhteid kooskõlas kahe riigi elanike soovide, rahu ja hüvanguga.

USA ja Põhja-Korea ühendavad oma jõud, et tagada kestev ja stabiilne rahu Korea poolsaarel.

Kinnitades 27. aprilli Panmunjomi deklaratsiooni lubab Põhja Korea töötada Korea poolsaare tuumarelvadest vabaks piirkonnaks muutmise nimel.

USA ja Põhja-Korea tegutsevad selle nimel, et tuvastada kõik sõjavangide ja lahingus kadunud inimeste maised jäänused ning repatrieerida need.

Mida tähendab desarmeerimine?

Enne tippkohtumist hoiatasid mitmed eksperdid, et Põhja-Korea võib tuumarelvade desarmeerimise all silmas pidada üldist liikumist tuumavaba tuleviku suunas, sellal kui USA ootaks pigem konkreetset tegevuskava Põhja-Korea tuumaarsenali hävitamiseks ja tuumaprogrammi lõpetamiseks.

Hetkel kuum