Äripäev • 21. juuni 2018 kell 5:26

Uuring prognoosib tekstiilisektorile suuri muutusi

Tekstiilitööstuses tuleb tootmismudel ümber vaadata.  Foto: Sakala/Scanpix

Eesti tekstiili- ja rõivatööstust ootab ees suuremahuline automatiseerimine, kuid silmas tuleks pidada, et uue põlvkonna tehnoloogiat kasutavat tööjõudu tuleb koolidest vähevõitu, selgus kutsekoja OSKA uuringust.

Kümne aasta jooksul väheneb rõiva- ja tekstiilitööstuses ametikohtade arv pea kümnendiku võrra, praegu töötab seal 13 000 inimest. Tööjõupuuduse leevendamiseks tuleb ettevõtjatel tegeleda tootearenduse ja tootmise automatiseerimisega.

OSKA uuringujuhi Ave Ungro sõnul on rõiva- ja tekstiilitööstuses madal nii palk kui ka tööviljakus. „Kuigi töökohtade arv tulevikus kahaneb, ei ole praegustel tingimustel piisavalt uusi töötajaid leida võimalik. Lisandväärtuse suurendamine, tootlikkuse kasvatamine ning tootmise automatiseerimine aitavad nii töökohti vähendada kui ka palka tõsta“, ütles Ungro.

Uuringu järgi toob ärimudeli muutus kaasa konstruktorite, tootearendustehnoloogide ja operaatorite töökohtade arvu kasvu. Samas ei ole nende erialade lõpetajaid piisavalt, näiteks mehhatroonikute õppe puudumine Pärnus mõjutab sealseid suuri rõiva- ja tekstiilitööstuse ettevõtteid. Operaatorite tasemeõpet praegu ei toimu, samas on tööjõuvajadus suur.

Sisseastujate arv konstruktorite ja tehnoloogide õppesse on oluliselt vähenenud, eelmisel õppeaastal asus pea poole võrra vähem tudengeid konstruktoriks või tehnoloogiks õppima kui neli aastat varem.

Hetkel kuum