Äripäev • 23. august 2018 kell 12:23
USA majanduskasvu hakkavad tollid tõsisemalt mõjutama siis, kui need laienevad ka tarbijakaupadele.  Foto: Reuters/Scanpix

Reuters: USA majanduskasv aeglustub

USA majanduskasv tõusis teises kvartalis viimase nelja aasta kõrgeimale tasemele, kuid tulevaks aastaks aeglustub see pea kaks korda, selgub Reutersi analüütikute seas korraldatud küsitlusest, oma osa languses jääb ka kaubandussõja süüks.

Möödunud aasta pooleteist triljoni dollari suuruse maksukärpe toel tõusis USA majandus teises kvartalis aastaga 4,1 protsenti, kuid 100 majandusanalüütiku seas tehtud uuring ennustab, et kärpe mõju kaob ning majanduskasv aeglustub. Kolmandas kvartalis oodatakse 3 ning neljandas kvartalis 2,7 protsendi suurust kasvu.

Tulevaks aastaks ennustavad analüütikud, et majanduskasvu üldist kulgu hakkavad mõjutama kaubandussõja tulemused. Kui vastastikune tollide kehtestamine kaubanduspartneritega jääb praegusele tasemele, siis on mõju võrdlemisi väike, sest need puudutavad peamiselt vahekaupu ning elektroonikat. Kuid septembris on plaanis alustada tollidega, mis puudutavad juba tarbijakaupu ning arvestades lõpptarbimise kõrge osakaaluga USA majanduses, on nende mõju juba märgatavam.

Ühtekokku ütles kaks kolmandikku küsitletutest, et nad arvestasid tollide negatiivse mõjuga. Positiivset mõju ei oodanud keegi.

Föderaalreserv ei ole samas lasknud end võimalikust kaubandussõjast heidutada. Tõenäoliselt on veel tänavu oodata kaht intressimäärade tõusu. Järgmiseks aastaks prognoosib Föderaalreserv kolme intressitõusu, kuid Reutersi analüütikute konsensuse järgi tuleb neid vaid kaks.

Hetkel kuum