Äripäev • 4. september 2018 kell 4:38

Riigikogu liikmed on ilma jäänud 1600-eurosest palgatõusust

Riigikogu saal  

Kui riigikogu poleks seadusesse viga teinud ja jätkanud oma palga määramisel senise palga indekseerimisega, siis oleks riigikogu liikmete palk sel aastal praegusest 400 eurot suurem, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kui edasi oleks kestnud nelja keskmise palga süsteem, siis oleks riigikogu liikmete palk praegu tervelt 1600 eurot suurem ja ulatuks üle 5000 euro, kirjutab väljaanne. Kuid omal ajal tegi riigikogu seaduse menetlemisel apsaka ja tõusu ei arvutatud pidevalt uuesti, vaid iga kord taas 2012. aasta palgataseme põhjal.

Süsteem, kus riigikogu liikme palk oli seotud Eesti keskmisega, oli rahva seas ebapopulaarne, mistõttu majanduskriisi ajal tekkis surve seda muuta. Seetõttu võetigi kriisi ajal vastu kõrgemate riigiteenijate ametipalkade seadus (KRAPS), mis sidus nii riigikogu liikmete, ministrite, kohtunike kui ka mitme kõrgema riigiametniku palga presidendi palgaga, milleks määrati 5200 eurot.Palga tõstmiseks koostati indeks, mille väärtus sõltus tarbijahinnaindeksi ja sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest suurenemisest.Juhtus aga nii, et seadust kirjutades tehti sinna viga - indekseerima ei hakatud jooksvaid palkasid, vaid kogu aeg indekseeriti põhipalka ehk riigikogu liikmete jaoks 2012. aasta taset.Loe pikemalt tänasest Eesti Päevalehest.

Hetkel kuum