Äripäev • 12. september 2018 kell 11:01
Jean-Claude Juncker kolmapäeval Euroopa Parlamendis uusi plaane tutvustamas.  Foto: AFP/Scanpix

Euroopa suunab rändeprobleemidele miljardeid

Rändeprobleemide lahendamiseks on Euroopa Komisjon välja pakkunud ühise piirivalve mitmekordistamise ning miljardite eurode suunamise ühistesse operatsioonidesse ja dokumentideta immigrantide lähteriikidesse saatmiseks.

"Me ei saa omavahel näägeldes otsida ühekordseid lahendusi iga kord, kui saabub järjekordne laev. Ajutistest lahendustest jääb väheks," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker kolmapäeval.

Rändeküsimused on Euroopa Liidus liikmete vahel põhjustanud suuri erimeelsusi ning neid probleeme on osanud poliitiliseks kapitaliks pöörata euroskeptilised jõud üle Euroopa. Euroopa Komisjon tuli seepeale välja kompromissettepanekuga, mis suurendaks märkimisväärselt ELi ühiseid jõude rändeprobleemidega tegelemisel.

Praeguse 1500 piiri- ja rannavalve töötaja asemele värvatakse 2020. aastaks 10 000 operatiivtöötajat, kes saavad õiguse neid kutsunud liikmesriigi kontrolli all teha kõikvõimalikke piirivalve protseduure nagu isikusamasuse kontrollimine, riiki sisenemise lubamine või sellest keeldumine välispiiril ning isikute kinnipidamine piiril.

Piirivalve hakkab liikmesriike toetama ka inimeste tagasisaatmisel ning neid võib saata missioonidele ka kolmandatesse riikidesse. Lisaks võivad need töötajad küsida liikmesriikide jaoks lähteriikidest reisidokumente.

Varjupaigataotlejate tagasisaatmist karmistatakse kõikjal – kui ühe korra on piiril inimese taotlus tagasi lükatud, siis saadetakse inimene tagasi menetlusega, kus ei jäeta aega vabatahtlikuks lahkumiseks ja kus on lühendatud edasikaebamise tähtaeg.

Põgenemisohu vähendamiseks on võimalik tagasisaadetavaid ka kolmeks kuuks kinni pidada ning lisaks antakse liikmesriikidele võimalus kinni pidada tagasisaatmisele kuuluvaid isikuid, kes ohustavad avalikku korda või riigi julgeolekut.

Euroopa piiri- ja rannikuvalve kavandatava tugevdamise kogukulu aastateks 2019–2020 on 1,3 miljardit eurot. Järgmisel eelarveperioodil 2021–2027 on kavas eraldada kokku 11,3 miljardit eurot.

Hetkel kuum