Äripäev • 25. september 2018
Jaga lugu:
Vaate Airiston Helmi hoonele õhust.  Foto: YLE

Soome salapärases operatsioonis vahistati Eesti kodanik

Nädalavahetusel hulgaliselt spekulatsioone kaasa toonud Soome saartel peetud suuroperatsioonis peeti kinni taga tõenäoliselt Ukraina päritolu Eesti kodanik.

Politsei on andnud vahistamiskäsu kahe inimese tabamiseks, üks 36aastane Vene kodanik, kes oli uurimise alla langenud Airiston Helmi juhatuse liige 2016. aastast ja teine 51aastane Eesti mees, kirjutab Ilta Sanomat.

Eesti kodanik ei ole Soomes seotud ühegi ettevõtte juhtimisega, kuid Eestis on ta väikese Ukraina kultuuri kaitse ja kultuurivahetusega tegeleva ühingu juht.

Soome kriminaalpolitsei kinnitas eile, et uurib Airiston Helmit seoses rahvusvahelise rahapesuga. "Ees on pikk, raske ja keeruline rahvusvaheline kriminaaluurimine," ütles Tomi Taskila Soome kriminaalpolitseist.

Ilta Sanomat märgib, et Airiston Helmi raamatupidamise aruannete põhjal on ettevõte pannud 10 miljonit eurot "laenuraha" kinnisvara ja kruntide ostmiseks Turu saarestikus. Politseid huvitab, kust see raha tuli, mida ilmselgelt mittetulusateks ostudeks kulutati.

Kauppalehti analüütiku Ari Rajala sõnul on Airiston Helmi Oy kogu oma eksisteerimise ajal olnud kahjumis ja taolisel äril pole mingit mõtet.

„Ettevõtte käive oli eelmisel aastal 34 000 eurot. Puhtalt personalikulud ulatusid aga 136 000 euroni. Käibest ei piisaks isegi ühe inimese palkamiseks,“ ütles Rajala.

Kokku ulatub Airiston Helmi kahjum 5,5 miljoni euroni. Peale selle on ettevõttel 10 miljonit eurot võlgu. Kassas on 6100 eurot.

Ametlikult on Airiston Helmi turismi- ja majutusettevõte, mille tegevusalaks on ka kinnisvara omamine ja üürimine.

Rajala sõnul pole mingist tõsisest ärist mõtet rääkida, kui 10 miljoni suuruse panuse juures saadakse 30 000eurone käive. „Pähe tuleb mõte, kas pole tegemist varitegevusega.“

Nädalavahetusel toimunud läbiotsimistel konfiskeeriti ohtralt esemeid, mälupulki ja arvuteid. Lisaks leiti kilekott poole miljoni euroga.

Kõrgetasemelisest uurimisest olid eelnevalt teavitatud president, peaminister, välisminister ja siseminister.

Jaga lugu:
Hetkel kuum