Allan Rajavee • 1 oktoober 2018

Ryanair: konkurentide algatatud streigid kärbivad kasumiprognoosi

Tallinna lennujaamast Saksamaale Düsseldorf-Weeze väljuv Ryanairi Boeing 737.   Foto: Andres Haabu

Odavlennufirma Ryanair langetas streikide tõttu aastast kasumiprognoosi 12 protsendi võrra. Ettevõtte sõnul on konkurentide töötajate algatatud streigid toonud kaasa lisakulusid ja vähendanud sügis-talviseks turismihooajaks tehtud broneeringute arvu.

„Kuigi suutsime sel suvel edukalt ära hallata viis streiki, kus osales 25 protsenti Iiri pilootidest, siis viimased kaks streiki, kus osalesid viie Euroopa Liidu riigi lennusaatjad ja piloodid, on vähendanud meie aastast kasumit,“ nentis Ryanair juht Michael O’Leary. Kui aasta keskel ennustas ettevõte aastaseks tuluks 1,25 kuni 1,35 miljardit eurot, siis oktoobri esimesel päeval seati tuluprognoos 1,1 kuni 1,2 miljardi eurole.

Saksamaal, Hollandis, Belgias, Hispaanias ja Portugalis toimunud streigid olid O’Leary sõnul algatatud konkurentide töötajate poolt. Streigid vähendasid ära jäetud lendude tõttu reisjate arvu ja kasvatasid erakorralisi majutuskulusid. Samuti on streigid langetanud reisjate usku, mistõttu on langenud sügis-talviseks perioodiks soetatud piletite arv.

Kesiste näitajate tõttu on Ryanair kärpinud käesoleval talveperioodil lendude mahtu ühe protsendi võrra. Nii suletakse nelja lennukit teenindanud Eindhoveni baas Hollandis ja kahte lennukit teenindanud Bremeni baas Saksamaal.

Ryanairi sõnul võib sel aastal esineda veel streike, kuna läbirääkimised viie Euroopa Liidu liikmesriigi ametiühinguga alles kestavad. Sestap ei välista ettevõte ka järgnevate kuude jooksul lennumahtude vähendamist eelseisval kahjumlikul talve hooajal.

Kui kevadel teatas Ryanair 25 protsendisest kasumikasvust esimeses kvartalis ja prognoositi väga head aastat, siis eelmine nädal pidi ettevõte nentima kesist seisu. „Me oleme väga ettevaatlikud oma prognoosidega. Kui talvel peaksid sõidutasud langema 10 või 12 protsenti,“ ütles O’Leary, kes siis veel kasumiprognoosi kärpimist ei kinnitanud. Ühtlasi märkis Ryanair, et suveperioodil langesid piletihinnad keskmiselt 9 protsenti, mis on rohkem kui prognoositud 6–8 protsenti.

Hetkel kuum