Allan Rajavee • 2. oktoober 2018 kell 11:14

Euroopa Keskpank: EL-i riigid peavad ühtlustama rahapesureegleid

Euroopa Keskpanga asepresident Luis de Guindos on varem töötanud ka Hispaania rahandusministrina.   Foto: ERIC VIDAL

Euroopa Liit (EL) vajab selgemaid rahapesuvastaseid reegelid, mis kehtiksid võrdselt kõigile liikmesriikidele, ütles Euroopa Keskpanga asepresident Luis de Guindos. Samas on nii Saksamaa kui ka mitme teiste liikmesriikide valitsused soovitanud uute reeglitega oodata.

"Peaksime kaaluma rahapesureeglite suuremat ühtlustamist liikmesriikide vahel," sõnas de Guindos esinedes Luksembourgis EL-i rahandusministritele. Praegu on rahapesuvastased meetmed reguleeritud direktiividega, mis annavad liikmesriikide valitsustele võimalues Brüsseli suuniseid erinevalt rakendada, vahendas Reuters.

Nii on liikmesriigid seadnud sisse erinevaid tõkestusmeetmeid, kuid erinevused on tekitanud puudujääke EL-i üleses rahapesuvastases tegevuses.

Samas ei soovi osad liikmesriigid vähendada kohalike võimude suveräänsust pangandussektori järelvalvel ja majanduskuritegude tõkestamisel. Sestap olid ka paljud liikmesriikide rahandusministrid keskpanga soovide suhtes pigem skeptilised.

Näiteks Saksamaa palus muudatusettepanekute kaalumiseks rohkem aega. "Arvame, et reeglite ühtlustamine pole lühikese ajaperioodi jooksul kerge ülesanne, kuid oleme aruteluks avatud," sõnas Saksamaa rahandusministeeriumi esindaja Joerg Kukies.

Hollandi, Luxembourgi, Eesti ja Soome rahandusministrid ütlesid, et muudatuste kaalumiseks läheb vaja rohkem aega ja jäid keskpanga ettepanekute suhtes pigem skeptiliseks. Ungari on vastu ükskõik millisele ettepanekule, mis vähendaks riikliku suveräänsust rahapesu tõkestamisel.

Hetkel kuum